Już po raz 31. nagrodzono najlepsze prace magisterskie i dyplomowe o Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Bielecka
Wojciech Pierzchalski

Już po raz 31. nagrodzono najlepsze prace magisterskie i dyplomowe o Toruniu

Wojciech Pierzchalski

Siedmioro laureatów konkursu Towarzystwa Miłośników Torunia na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe poświęcone miastu odebrało nagrody w Ratuszu Staromiejskim. Prace dotyczyły głównie historii miasta, ale pojawiły się też takie, które mogą być wskazówkami na przyszłość.

Konkurs na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe poświęcone Toruniowi organizuje towarzystwo miłośników miasta od 1987 roku. 12 kwietnia, w ratuszu, wyróżnienia wręczono po raz 31..

W Toruniu nie tylko o historii

Prof. Krzysztof Kopiński, przewodniczący komisji konkursowej, podkreśla, że od lat towarzystwo ma przyjemność czytać nietuzinkowe prace toruńskich studentów. - Są to prace stojące na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i mogące przekonać do siebie komisję także tym, że wnoszą coś więcej do przestrzeni miejskiej - wyjaśnia prof. Kopiński.

- Nadal jest o czym pisać i to w różnych dyscyplinach: nie tylko o historii - podkreśla przewodniczący komisji konkursowej. - Są prace z zakresu historii sztuki czy nauki o Ziemi i gospodarce przestrzennej. W tym roku, po długim czasie, pojawiły się nauki o polityce i bezpieczeństwie, w ubiegłych latach były przedmioty ścisłe - wymienia.

Mapa solarna i toruńskie newsy w pracach

Konkurs objęty został patronatem prezydenta Torunia. - Cieszymy się, że zainteresowanie studentów tematami związanymi z Toruniem nadal jest duże - mówi Adrian Mól, zastępca prezydenta Torunia. - Jak widać zainteresowanie jest nie tylko i to nie tylko tematami historycznymi, ale też architekturą, zabytkami, urbanistyką. Cieszymy się, że jako miasto, kolejny raz możemy wspierać tę inicjatywę.

W zakresie nauk o ziemi i gospodarce przestrzennej, I nagrodę dostał Oskar Dąbrowski za pracę magisterską „Mapa Solarna Torunia”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Mieczysława Kunza, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK.

- Jest to praca łącząca analizy przestrzenne z dziedzinami technicznymi, czyli programowanie i tworzenie geoportali w oparciu o nowoczesne języki programowania i nowoczesne technologie - wyjaśnia Oskar Dąbrowski. - Praca może posłużyć przy planowaniu inwestycji w zakresie fotowoltaiki. Może ułatwić mieszkańcom podjęcie decyzji, czy warto zainwestować w panele. Nie wszystkie inwestycje są ulokowane tak, aby zapewnić odpowiednią wydajność - niektóre są zacienione, źle skierowane - mapy pomagają uniknąć pomyłek - tłumaczy.

Z kolei w zakresie nauk o polityce i bezpieczeństwie wyróżnienie trafiło do rąk Bartosza Huberta Fryckowskiego za pracę licencjacką „Wpływ przekazu mediów lokalnych na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Torunia w wybranych sytuacjach zagrożenia – na przykładzie Nowości: dziennik toruński i Telewizji Toruń”, napisaną pod kierunkiem dr Marcina Kleinowskiego z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK.

- Analizowałem materiały z okresu epidemii ptasiej grypy w 2006 roku, powodzi w 2010 roku i pierwszej fali Covid-19. Przyglądałem się wiadomościom, które dotyczyły tych wydarzeń: jak były przekazane informacje, w jaki sposób, kto je przekazywał - opowiada Fryckowski.

Tematy najlepszych prac o Toruniu

Ogółem jury przyznało siedem nagród i wyróżnień. W zakresie nauk historycznych II nagrodę otrzymał Piotr Mucha za pracę magisterską „Życie i działalność pastora Reinholda Heuera (1867-1946)”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jarosława Kłaczkowa z Wydziału Nauk Historycznych UMK. Wyróżnienie odebrał Bartłomiej Wicherek za pracę licencjacką „Stanisława Jaworska (1902-1939) nauczycielka, harcerka, ofiara zbrodni pomorskiej”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Waldemara Rozynkowskiego z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

W zakresie nauk o ziemi i gospodarce III nagrodę odebrał Mateusz Wudarski za pracę magisterską „Planowanie osiedli mieszkaniowych a percepcja ich przestrzeni na przykładzie Rubinkowa i Skarpy w Toruniu”, napisaną pod kierunkiem dr hab. Jadwigi Biegańskiej, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK.

Pozostało jeszcze 17% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wojciech Pierzchalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.