Kaponiera Kolejowa za szklaną ścianą
Poznaniacy Kaponierę Kolejową będą mogli podziwiać jeszcze w tym roku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie do końca maja ogłosi przetarg na rewitalizację historycznego obiektu.
Kaponiera Kolejowa to fragment twierdzy Poznań, a zarazem najstarsza część tego obiektu. Została zbudowana w 1872 r. w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu. Podczas II wojny światowej mieściło się tam kasyno oficerskiej. Później służyło jako magazyn wina. Następnie Kaponierę kolejową zamieszkiwali bezdomni i... setki nietoperzy.
Podczas przebudowy węzła komunikacyjnego walkę o rewitalizację i wyeksponowanie Kaponiery Kolejowej rozpoczęli miłośnicy fortyfikacji z Porozumienia dla Twierdzy Poznań. Wtedy też popierał ją radny i przewodniczący komisji rewitalizacji, a dziś wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
- Cieszę się, że kilka lat temu fortyfikatorzy zwrócili uwagę na konieczność pokazania poznaniakom i turystom potencjału tego historycznego miejsca
- przyznaje Mariusz Wiśniewski. I dodaje: Kaponiera Kolejowa powinna zostać odsłonięta jesienią, wtedy też powinny zakończyć się zaplanowane prace.
Do końca maja spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ma ogłosić przetarg na prace, które zostaną wykonane na poziomie -2 od strony przystanku PST.
- W tej chwili przygotowywane są dokumenty do postępowania. Mamy wszelkie pozwolenia, w tym najważniejsze, pozwolenie na budowę. Otrzymaliśmy je pod koniec kwietnia. W miejscu, gdzie rozwieszony jest spory baner, powstanie szklana ściana
- mówi Paweł Śledziejowski, prezes PiM.
Zabytkowe wnętrza Kaponiery Kolejowej zostaną podświetlone, pojawi się tablica z informacjami o obiekcie, odsłonięte mają być również historyczne łuki. M. Wiśniewski zapowiada, że turyści oraz poznaniacy będą mogli go zwiedzać po zakończeniu rewitalizacji.
- Oczywiście nie o każdej porze, myślimy raczej o zorganizowanych grupach, prowadzonych przez przewodnika. Na pewno będzie to jedna z ciekawszych atrakcji podczas organizowanych Dni Twierdzy Poznań
- wyjaśnia zastępca Jacka Jaśkowiaka.
Pomieszczenia zostaną doprowadzone do stanu "deweloperskiego", o dalszych pracach wykończeniowych ma natomiast zadecydować potencjalny najemca. Jak się dowiedzieliśmy najprawdopodobniej lokal zostanie przeznaczony na działalność kulturalną.