Ministerstwo szuka kolejnych partnerów do Karty Dużej Rodziny. Uprawnieni do jej otrzymania będą także rodzice dorosłych już dzieci.
O Kartę Dużej Rodziny ubiegać będą mogli się także rodzice, którzy także w przeszłości wychowywali co najmniej troje dzieci. Karta wydawana będzie także w postaci elektronicznej, a nie tylko materialnej.
Takie informacje obiegły media po uchwaleniu przez Sejm zmian w pakiecie ustaw dotyczących pomocy w wychowywaniu dzieci.
O prawo do Kart Dużej Rodziny upominają się także rodzice, którzy w przeszłości wychowywali troje lub więcej dzieci. Ale gdy kartę wprowadzano w czerwcu 2014 r. ich dzieci były już dorosłe i rodzina nie mogła z KDR skorzystać.
Obecnie karta przysługuje, jeśli dzieci nie ukończyły 18 lat (lub 25, jeśli się uczą).
Zmieniona ustawa znosi ograniczenia wiekowe dla dzieci. To oznacza, że po KDR będą mogli zgłosić się rodzice, których dzieci od dawna są dorosłe, mają swoje dzieci. Ważne, by wychowywali ich co najmniej troje.
Ulgi od partnerów
KDR daje przede wszystkim 37-proc. ulgi w środkach publicznego transportu zbiorowego kolejowego (bilety jednorazowe na pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowych oraz 49 proc. ulgi imienne bilety miesięczne na pociągi osobowe i pospieszne.
Są też zniżki w opłatach za wydanie paszportu. Dzięki niej można za darmo wejść do parków narodowych, skorzystać z ulgowych biletów do wielu instytucji kultury. Karta ma wielu partnerów (obecnie około 1600) - instytucji i firm - także prywatnych, którzy posiadaczom KDR oferują określone zniżki na towary lub usługi. Partnerami KDR są także samorządy województw. Także Kujawsko-Pomorskie podpisało taką umowę z ministerstwem polityki społecznej poprzedniej kadencji.
Dla rodziców - później
Logo KDR można znaleźć na witrynach sklepów i instytucji.
Niedawno ministerstwo pracy ogłosiło konkurs dla kolejnych partnerów. Resortowi szczególnie zależy, by więcej było partnerów Karty na wsi i w małych miejscowościach - to stanowiłoby o większej atrakcyjności KDR.
Jednak rodzice, którzy wychowali co najmniej trójkę dzieci i mieli nadzieję, że w styczniu 2018 r. będą mogli złożyć wnioski o wydanie dokumentu - srodze się zawiodą. Wejście w życie tego przepisu zostało odsunięte o 12 miesięcy później, czyli będzie obowiązywał od 2019 r.
Będzie karta w smartfonie
Do tej pory, jak informuje biuro prasowe MRPiPS wydano prawie 1 mln 799 tys. kart. W woj. kujawsko-pomorskim - 85 537.
Obecnie składanych jest ok. 5 tys. wniosków miesięcznie o wydanie Karty. Jednak, jak pokazała kontrola NIK, dużo osób nie wie, jakie mogłoby mieć korzyści z posiadania dokumentu i nie stara się o niego.
Trwają też prace, by karta była wydawana nie tylko w wersji plastikowej, ale także elektronicznej, jako aplikacja na smartfony. Każdy wybierze wygodniejszą dla niego formę.
Wniosek o wydanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny składa się w swojej gminie. Dużo wcześniej, zanim powstał rządowy projekt, Karty wprowadziły największe miasta dla swoich rodzin wielodzietnych. Funkcjonują takie także w naszym regionie, choćby w Bydgoszczy czy Toruniu.