Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na uroczystej sesji w Sejmiku Śląskim
Katowiccy radni podjęli w poniedziałek, 29 maja, uchwałę pieczętującą prace nad wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim. Aktowi temu poświęcona została najbardziej uroczysta sesja w historii katowickiego samorządu. Wniosek o przystąpieniu do metropolii został przegłosowany jednogłośnie.
AKTUALIZACJA GODZ. 12:05:
Radni Katowic przegłosowali przystąpienie do metropolii GZM jednogłośnie. 28 radnych głosowało ZA.
AKTUALIZACJA GODZ. 12.00
Prezydent Katowic Marcin Krupa: Nazwa metropolii została wynegocjowana. Do metropolii przystąpi 41 gmin, co stanowi około połowy mieszkańców województwa.
Na ten moment pracowaliśmy od wielu lat. Rada Miasta #Katowice jednogłośnie za Metropolią #Metropolia #GZM #Śląskie https://t.co/1C4Mlx8kt7
— Wojciech Saługa (@WojciechSaluga) May 29, 2017
XLII Sesja Rady Miasta Katowice właśnie przyjęła uchwałę dot. utworzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii! :) pic.twitter.com/rDdWJqB8mo
— Michał Wójcik (@mwojcik_) May 29, 2017
Rada Miasta #Katowice podjęła uchwałę o złożeniu wniosku o utworzenie związku metropolitalnego na Śląsku. #metropolia pic.twitter.com/5vGIGupzZU
— Marek Wójcik (@marek_wojcik) May 29, 2017
AKTUALIZACJA
Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza: To moment historyczny. Przepraszam za wzruszenie, ale każdemu z samorządowców może się udzielić. Razem możemy więcej. To ważny sygnał dla całej Polski.
Przemawia marszałek województwa Wojciech Saługa: Zetknąłem się z ideą metropolii w 2006 roku. Metropolia rodzi się przede wszystkim w sercach. Pod koniec tamtej kadencji powstała ustawa metropolitalna, która dała podwaliny pod dzisiejszy dzień. Metropolia będzie na poważnie, gdy na poważnie wykorzystamy ją w działaniach.
Sesja metropolitalna rozpoczęta przemawia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: - To radosny dzień dla naszego regionu. Metropolia to szansa na skok rozwojowy. Jesteśmy częścią historii, bo coś dobrego po nas zostanie - mówi Wójcik.
Pieniądze na metropolie muszą być dobrze spożytkowane - dodaje wiceminister Wójcik i dziękuje władzom Katowic, politykom wszystkich opcji oraz wojewodzie śląskiemu, marszałkowi oraz Sejmikowi. - Metropolia powstała także dzięki zaangażowaniu abp Skworca. Dziś mamy wielkie święto niech go nikt nie zepsuje.
Szef śląskiego PiS Wojciech Szarama: - Powstanie metropolii nie było oczywiste klub Parlamentarny PiS jak i prezes Kaczyński przyczynili się do powstania metropolii. Budżet jest skromny ale można go dobrze wykorzystać.
Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii: Dziękuję za to ze mogę brać udział w tej sesji, gdy rodzi się metropolia. Z naszego regionu poszedł impuls, że mimo podziałów umieliśmy się pogodzić. Wykorzystamy to, że potrafiliśmy przekonać do metropolii innych.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: Województwo śląskie w pełni zasługuje na metropolię. Władze centralne z odpowiedzialnością podchodzą do losu regionu.
WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Rada wyjątkowo zbiera się w sali Sejmu Śląskiego, gdzie na co dzień obraduje samorząd wojewódzki. Świadkami uchwalenia wniosku o powołanie metropolii są prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich 40 miast, które wraz z Katowicami, sformują związek, a także marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewodniczący sejmiku Stanisław Gmitruk i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Po zakończeniu sesji to właśnie wojewodzie złożony zostanie (przez prezydenta Katowic Marcina Krupę i przewodniczącą RM Katowice Krystynę Siejną) wniosek o utworzenie metropolii.
Za jego pośrednictwem trafi do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najpóźniej do 30 czerwca rada ministrów wyda rozporządzenie finalnie tworzące związek. Zacznie on działać od 1 lipca tego roku, ale realizację pełni zadań oraz budżetowe finansowanie otrzyma 1 stycznia roku przyszłego.
Dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta Katowice ma również swój symboliczny wymiar: po zakończeniu sesji podpisany zostanie akt upamiętniający nadchodzącą integrację.
Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja transportu oraz kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich i promocja związku i jego obszaru. Związek otrzyma na to ok. 280 mln zł z 5-procentowego udziału w podatku PIT.
Zobacz listę wszystkich miast i gmin, które wejdą w skład powstającej metropolii