O tym, w jaki sposób pięknie przygotować wigilijny stół rozmawiamy z Małgorzatą Bukowicz, nauczycielką rzeźby w zielonogórskim „Plastyku”.
Czy każdy z nas może oryginalnie przystroić stół wigilijny?
Sposobów jest sporo, a my, jako szkoła artystyczna, uczymy naszych uczniów estetyki i zabawy kolorem, kształtem z myślą, że to się może przydać w codziennym życiu. To przyda się też po to, by pięknie, estetycznie wystroić stół wigilijny.
Ale stworzyć piękną świąteczną atmosferę może każdy z nas. Z jakich materiałów można wykonać ozdoby?
Mam taką pewną zasadę i zawsze uczę tego moich uczniów. Ta zasada brzmi „nie więcej niż trzy”. Czyli na stole powinno się pojawić maksymalnie dwa do trzech kolorów. Bardzo ładnie wygląda zestawienie dość tradycyjne, czyli zieleni, czerwieni i złota. Mogą też być błękity, szarości i srebro. Mając swoją zastawę, nawet przy pomocy bardzo prostych serwetek można taką kompozycję na stole wykonać. Możemy pod talerze podłożyć serwetki czerwone, zielone i np. złote świece w świeczniku. To są takie dominujące kolory, które się dopełniają i zawsze nam się kojarzą z Bożym Narodzeniem. Te trzy kolory bardzo ładnie też kontrastują z tą szarą aurą, którą mamy za oknem. Tym bardziej że ostatnio święta mamy bez śniegu…
Czyli wystarczy wyczarować już ozdoby z papieru lub słomy?
Oczywiście! Poza tym taka choinka upleciona chociażby z siana roztacza bardzo przyjemny zapach. Stąd też oprócz tego, że sianko dajemy pod obrus, czy w okolicach talerzyka z opłatkiem, to jeszcze dodatkowo jest ten zapach, który kojarzy nam się ze świętami. U nas w szkole robimy też piękne ozdoby ceramiczne, nawet jako zawieszki na choinki. Do ceramiki trzeba mieć specjalny piec, ale w domu można poszaleć i podziałać, wykorzystując chociażby masę solną. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni i ze zwykłych, prostych rzeczy można już wyczarować cuda.
Kolory i materiały to jedno, a jakimi roślinami możemy udekorować wigilijny stół?
W tej chwili jest bardzo popularna gwiazda betlejemska. Ona też jest tym zestawieniem kolorystycznym, więc jeśli ktoś zdecyduje się na czerwień, zieleń i złoto, to roślina ta będzie pięknym dopełnieniem wigilijnego stołu. Oprócz tego to światło daje też piękny klimat. Przygaszone światła, świece, delikatne światła choinkowe dają piękny nastrój. Oczywiście, jedząc karpia światło można trochę zapalić! (śmiech) Przy życzeniach też może być trochę jaśniej.
A co z ozdobami przy samej zastawie?
Można dołączyć gałązkę świerku przy każdym z talerzy, przywiązując do niej wstążkę. To są takie drobne elementy, które nie są kosztowne, a bardzo ładnie zdobią stół.
Co jeszcze może wpłynąć na klimat świąt?
Mandarynki, suszone owoce, goździki, czy też wspomniane już świerk czy siano, bo one dają piękny aromat i podnoszą urok wigilijnego stołu. Kolory, światło, ozdoby, ale i zapach sprawiają, że ten klimat świąt będzie zachowany.