Każdy z nas ma problemy. Porzuć pragnienie bycia wyjątkowym, a będziesz szczęśliwszy
Porzuć chęć bycia doskonałym, a będziesz szczęśliwszy - mówi w rozmowie z nami Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta z Krakowa
Boimy się bliskości, od siebie oczekujemy za dużo, a świat przeżywamy totalnie i bez odcieni. O tym, z jakimi problemami najczęściej przychodzimy do terapeutów, mówi Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.
Raporty o kondycji psychicznej donoszą, że co czwarty Polak cierpi w ciągu życia na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. W poradni to widać?
Jeśli powiem pani, że każdy z nas ma problemy, to zabrzmi jak banał. Ale też samo przeżywanie trudności życiowych nie jest jeszcze powodem do podjęcia psychoterapii. Naszym zadaniem jest pomaganie tym, którzy, krótko mówiąc, mają motywację, by nad sobą pracować, bo natężenie ich problemów i dylematów destruuje im życie. Dlatego w poradni nie widać tych, którzy cierpią, ale nie widzą sensu, żeby to zmienić.
Porozmawiajmy o tych, którzy do specjalistów przychodzą.
Część z nich oczekuje od psychoterapii pewnego rodzaju chirurgii psychologicznej, liczy, że uczynimy ich piękniejszymi emocjonalnie. Albo takiego treningu, który sprawi, że zwiększy się ich zdolność do osiągnięcia sukcesów. Generalnie moglibyśmy podzielić pacjentów na dwie grupy: w pierwszej byliby ci, którzy przychodzą z wyraźnymi symptomami, np. reakcjami lękowymi lub stanami depresyjnymi. Drugą stanowiłyby osoby z problemami związanymi z jakością życia emocjonalnego, z poczuciem braku satysfakcji życiowej, sensu, radości, umiejętności bycia w relacjach z innymi ludźmi, często samotne.
Naprawdę możemy w ten sposób zwiększać szansę na osiągnięcie sukcesów?
Właśnie, takie oczekiwania opierają się na nierealistycznych wizjach szczęścia, więc jako terapeuci nie potrafimy ich spełnić. Nie umiemy odpowiedzieć na tego typu założenia, ponieważ ich źródłem najczęściej jest taka konstrukcja psychiki, która sprawia, że człowiek nie potrafi przeżyć siebie w sposób realistyczny.
Z dalszej części tekstu dowiesz się:
- Dlaczego stawiamy sobie nierealistyczne cele?
- Co sprawia, że nie potrafimy być szczęśliwi sami ze sobą?
- Dlaczego boimy się zobowiązań?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień