Tomasz Trepka

Kim naprawdę byli „Żołnierze Wyklęci”?

 Kim naprawdę byli „Żołnierze Wyklęci”?
Tomasz Trepka

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach opowiedziała o walce o pamięć „Żołnierzy Wyklętych”.

Tomasz Trepka: Dlaczego tak długo trwał proces, który pozwoliłby na godne upamiętnienie „Żołnierzy Wyklętych”?
Dorota Koczwańska-Kalita:
Powinniśmy pamiętać, że przez wiele lat mnóstwo wydarzeń zostało zakłamanych i wykrzywionych. Wydawało się, że w 1989 roku powinien nastąpić zasadniczy przełom. Jednak potrzeba było czasu na dokonanie zmian w procesie myślowym. Ważną rolę w utrzymaniu tego stanu rzeczy odgrywały środowiska postkomunistyczne, dla których prawda była niewygodna. „Żołnierze Wyklęci” byli wyrzutem sumienia tamtego represyjnego systemu.

Tomasz Trepka: Dlaczego powinniśmy pamiętać o członkach podziemia antykomunistycznego?
Dorota Koczwańska-Kalita:
Jeżeli nie będziemy o nich pamiętali to tak jakbyśmy się zastanawiali, czy potrzebna nam jest niepodległość. Te osoby nie miały innego wyjścia. Są przykładem niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą ojczyznę. Prezentowali postawy propaństwowe i pronarodowe, przeciwstawiając się uzurpatorskiej władzy komunistycznej.

Tomasz Trepka: „Żołnierze Wyklęci” stanowią dobry wzór do naśladowania?
Dorota Koczwańska-Kalita:
To były formacje, których charakter został ukształtowany w międzywojennej Polsce. Kiedy przyszedł czas próby nie mieli oni wątpliwości, by walczyć o niepodległą i suwerenną ojczyznę. Do końca zostali wierni swoim przekonaniom. Ta wierność spowodowała, że wychowaliśmy bohaterów, którzy zawsze stawali w obronie innych – państwa polskiego i jego obywateli. Skupiając w sobie wszystkie najszlachetniejsze cechy stanowią oni godny wzór do naśladowania nie tylko w czasie wojny, ale także pokoju.

Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.