Kłobuck: Bramka dekontaminacyjna w szpitalu będzie służyć ratownikom i lekarzom
Kłobuckie starostwo powiatowe zdecydowało się zakupić specjalną bramkę dekontaminacyjną, opracowaną przez naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM.
Bramka będzie kosztować ponad 30 tysięcy złotych. Zostanie zamontowana w takim miejscu, żeby mogli z niej korzystać zarówno ratownicy medyczni, jak i lekarze pracujący w szpitalu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.
Starostwo powiatowe w Kłobucku już od lutego przygotowywało się do walki z epidemią koronawirusa. Wtedy odbyło się pierwsze posiedzenie sztabu kryzysowego. Efekty widać, bo nikt z personelu medycznego na razie nie narzeka na brak sprzętu. – Sprzęt ochronny mamy zabezpieczony na dwa tygodnie do przodu – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki.
Powiat planuje kolejne zakupy związane z epidemią koronawirusa. Najprawdopodobniej już za tydzień, 27 kwietnia, w kłobuckim szpitalu pojawi się specjalna bramka dekontaminacyjna.
Projekt jest autorstwa naukowców i absolwentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, którzy we współpracy z firmą WAAM postanowili pomóc medykom borykającym się z bezpiecznym zdejmowaniem kombinezonów po kontakcie z zakażonymi patogenem. Młodzi inżynierowie potrzebowali dwóch tygodni na jego stworzenie.
– Osoby wchodzą do bramki na minutę i w tym czasie ich kombinezony są spryskiwane, aby usunąć bakterie i wirusy. W naszym szpitalu jest już tzw. „oddział brudny” przeznaczony do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Bramka zostanie zamontowana w takim miejscu, aby mogli przez nią przejść lekarze opuszczający oddział, a także ratownicy wracający z interwencji - mówi Henryk Kiepura. – Bramka według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską usuwa ponad 90 proc. patogenu, dzięki czemu personel będzie jeszcze lepiej zabezpieczony.
W Kłobucku bramka dekontaminacyjna ma być zamontowana już 27 kwietnia. Starostwo zakupi również generatory ozonu, które mają dotrzeć w najbliższych dniach. Będą one służyć do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalu, a także karetek pogotowia ratunkowego. Od 6 kwietnia po powiecie jeździ również specjalny „wymazobus”.