Tomasz Wersocki

Koalicja raczej bez PiS. Jaki układ sił w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego po wyborach?

Koalicja raczej bez PiS. Jaki układ sił w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego po wyborach? Fot. Grzegorz Olkowski
Tomasz Wersocki

Koalicja Obywatelska wygrała najprawdopodobniej wybory do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Bardzo możliwe, że będzie w nim ponownie rządzić wraz z PSL.

Według pierwszych danych sondażowych, Kujawsko-Pomorskie jest wśród siedmiu województw, w których wybory do sejmików wygrała Koalicja Obywatelska, tworzona przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Inicjatywę Polską. Pozostałe regiony to: Wielkopolska, Opolskie, Warmińsko-Mazurskie, Lubuskie, Zachodnio-Pomorskie i Pomorskie.

Wysoki wynik w sondażu w skali kraju PSL (16,6 procent) rysuje szansę, że w samorządzie województwa kujawsko-pomorskiego ta partia będzie współrządzić. Bez niej zapewne nie uda się utworzyć koalicji sprawującej władzę w naszym regionie. Z kim się w niej znajdzie? Wydaje się, że PSL-owi znacznie bliżej do KO. Choćby dlatego, że z tworzącą KO Platformą Obywatelską współrządził województwem kujawsko-pomorskim przez kilka kadencji, w tym w minionej w latach 2014-2018.

Nie można też zapomnieć o ostrych atakach PiS na PSL w kampanii wyborczej. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wykluczał koalicję swojej partii z partiami antysamorządowymi, a za taką uznawał PiS. W tej sytuacji najbardziej realne są rządy w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego koalicji KO-PSL. Potwierdzają to słowa posła Tomasza Lenza, szefa PO w województwie.

Wstępne wyniki wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego pokazują, że Koalicja Obywatelska te wybory wygrała - mówi Tomasz Lenz. - Razem z PSL będziemy tworzyć większość w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. To dowód na to, że te 12 lat rządów PO i PSL to były dobre lata, że marszałek Piotr Całbecki robi dobrą robotę dla województwa.

Czy koalicja KO-PSL może być uzupełniona, np. o radnych Kukiz’15 czy SLD? Jeśli już, to o tę drugą partię. Tyle że SLD wedle sondażowych danych uzyskała w skali kraju 5,7 procent. To niewiele ponad próg wyborczy. Nie wiadomo więc, czy i w których województwach wprowadzi do sejmików swoich ludzi i ilu ich będzie.

A kto może być kandydatem koalicji KO-PSL na marszałka? Kandydata desygnuje ugrupowanie z większym poparciem. Jeśli wyniki sondażowe się potwierdzą, to kandydatem KO na marszałka będzie Piotr Całbecki, pełniący tę funkcję od 2006 roku.

Jak będzie funkcjonować przyszły sejmik, dowiemy się we wtorek i środę. Nie zgodzimy się na dzielenie regionu na tych z lewa i z prawa. Region jest po to, żeby scalać - mówi Piotr Całbecki. Najwcześniej we wtorek mają być znane oficjalne wyniki wyborów do sejmików województw.

Tomasz Wersocki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.