Kobiety wolały odłożyć ciążę na czasy pocovidowe. Liczba urodzeń na Podkarpaciu zmalała
Liczba ludności w 2020 roku na Podkarpaciu zmniejszyła o 5,9 tysięcy osób w porównaniu z 2019 rokiem. Mniej było porodów. - Spadek skłonności do posiadania potomstwa w czasie Covid-19 nie dziwi, albowiem zawsze w czasach tzw. kryzysów społecznych zaobserwować można zjawisko dostosowania się ludności do nowych uwarunkowań – zwraca uwagę Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Socjolog przyjrzał się płodność w czasie Covid-19. Wziął pod lupę wszystkie województwa. Widać spadek urodzeń w całym kraju.
- Wśród różnorodnych, demograficznych skutków epidemii Covid-19 nie da się nie zauważyć spadku liczby urodzeń w 2020 r. w stosunku do roku poprzedniego, jak i obniżenia się płodności – przyznaje Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.
- Spadek skłonności do posiadania potomstwa w czasie Covid-19 nie dziwi, albowiem zawsze w czasach tzw. kryzysów społecznych zaobserwować można zjawisko dostosowania się ludności do nowych uwarunkowań. W przypadku prokreacji - podobnie jak i w przypadku zachowań matrymonialnych - owo dostosowanie przyjmuje dwie formy, a mianowicie odraczania momentu świadomego poczęcia dziecka lub rezygnacji z posiadania takowego - obrazuje.
Dlaczego przyszli rodzice powstrzymali się z planowaniem potomstwa w gorącym koronawirusowym okresie?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień