Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Mikołaj Woźniak

Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Mikołaj Woźniak

To ma być prawdziwa rewolucja. W ostatnich dniach ujawnionych zostało kilka zapisów, które mogą obowiązywać w nowym prawie pracy. Dotyczą m. in. likwidacji umów cywilnoprawnych, wydłużenia i zrównania urlopów dla wszystkich pracowników, a także uprzedzania o zwolnieniu z pracy.

Nad skonstruowaniem projektu nowego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy pracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. W środę po głosowaniu jej prace zostały zakończone, a projekt trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To ono, a później ewentualnie Sejm będzie decydować o ostatecznym kształcie i losach nowego prawa. Na razie oficjalny projekt nie jest jeszcze znany, ale i tak wiadomo jakie mają być najważniejsze zmiany.

Koniec z śmieciówkami
Nowy kodeks miałby niemal całkowicie usunąć umowy cywilnoprawne, czyli tzw. śmieciówki na rzecz umów o pracę i samozatrudnienia. Te miałyby być jednak o wiele bardziej „pojemne” i łatwiejsze do dostosowania pod pracownika.

Pojawiłyby się więc trzy rodzaje nowych umów, czyli o pracę sezonową, o pracę dorywczą i o pracę nieetatową. O tej pierwszej pisaliśmy niedawno na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Jest kierowana głównie do pomocników pracujących przy zbiorach w gospodarstwach rolnych. Taka umowa mogłaby być zawarta na maksymalnie cztery miesiące.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

  • Jak zmienią się urlopy?
  • Która zmiana może prowadzić do patologii?
  • Co o zmianach myśli ekspert?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.

[ zamknij ]
pomoc
poprzednie nastepne
zamknij