Marzena Sutryk

Kolejny krok w kierunku ekspresowej trasy S6

Budowa S6 Goleniów - Koszalin może ruszyć. Wczoraj wojewoda wydał decyzje Fot. archiwum polskapress Budowa S6 Goleniów - Koszalin może ruszyć. Wczoraj wojewoda wydał decyzje
Marzena Sutryk

Budowa S6 Goleniów - Koszalin może ruszyć. Wczoraj wojewoda wydał decyzje.

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję - tzw. ZRID, czyli Zezwalającą na Realizację Inwestycji Drogowej dla odcinków drogi ekspresowej S6 Goleniów - Nowogard (o długości prawie 20 km) i Płoty - Kiełpino (o długości prawie 15 km).

- Są to pierwsze z sześciu realizowanych w formule „projektuj i buduj” odcinków S6, które uzyskały ostatnią decyzję administracyjną poprzedzającą budowę drogi - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Decyzje posiadają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza faktyczne objęcie nieruchomości w posiadanie przez GDDKiA i możliwość rozpoczęcia robót z dniem wydania decyzji. Właściciele nieruchomości zajętych pod drogę otrzymają stosowne odszkodowania w toku procedury odszkodowawczej prowadzonej przez wojewodę.

W pierwszej kolejności ruszą wycinki drzew w pasie przyszłej drogi. Inwestycja powinna zostać zakończona w kwietniu 2019 roku. Obecnie w realizacji są odcinki drogi ekspresowej S6 o łącznej długości 140 km - sześć odcinków „projektuj i buduj” od Goleniowa do Koszalina oraz obwodnica Koszalina i Sianowa, której budowa trwa od marca ubiegłego roku.

Przypomnijmy, w lipcu 2018 planowane jest zakończenie budowy obwodnicy.

Umowy „projektuj i buduj” były podpisywane od września do listopada ubiegłego roku. Wykonawcy przez następne miesiące przygotowywali projekty techniczne. Od końca lipca tego roku były składane decyzje o wydanie decyzji ZRID. Dla dwóch wspomnianych odcinków S6 decyzje ZRID właśnie zostały uzyskane.

Procedowane są wnioski o wydanie decyzji ZRID na pozostałe odcinki S6.

- Spodziewamy się, że wojewoda zachodniopomorski będzie wydawał sukcesywnie kolejne decyzje - mówi Mateusz Grzeszczuk.

- Oznacza to zakończenie fazy przygotowawczej zgodnie z terminami kontraktowymi. Tym samym od przyszłego roku przez nasze województwo będzie biegł plac budowy o łącznej długości 140 kilometrów.

A o tym, jak będą wyglądały tzw. vwęzły drogowe na trasie obwodnicy Koszalin - Sianów oraz o utrudnieniach związanych z ich budową - przeczytacie w poniedziałkowym wydaniu „Głosu”.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.