Kolekcja monet już w muzeum

Czytaj dalej
Fot. Fot. arch. mZW
Jakub Nowak

Kolekcja monet już w muzeum

Jakub Nowak

Skarb ze Święciechowy trafił niedawno do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Stare monety z XV i XVI wieku można już oglądać na wystawie.

Muzeum Ziemi Wschowskiej posiada nowy nabytek w swoich zbiorach: to unikatowa kolekcja 201 monet, pochodzących z XV i XVI wieku - jest to tak zwany Skarb ze Święciechowy.

Jak informują pracownicy muzeum, kolekcja odnaleziona została przypadkiem podczas robót ziemnych w Święciechowie w 1981 roku. Dotychczas przechowywana była w Muzeum Regionalnym im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie.

Umieszczona w glinianym naczyniu zawierała pierwotnie 237 monet z różnych mennic m.in. Głogowa, Krakowa, Gdańska i Elbląga. Wśród nich znajdowały się trojaki, halerze, półgrosze, szelągi, 75 denarów wybitych we wschowskiej mennicy, a także monety spoza terenu ówczesnej Polski.

Dokładne losy kolekcji nie są znane. Z 237 monet do dziś przetrwało tylko 201, które już eksponowane są w gabinecie numizmatycznym w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy Placu Farnym 3.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.