Komunijne konsole, aparaty, słuchawki, rowery oraz domki ogrodowe

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Holod
Alicja Zboińska

Komunijne konsole, aparaty, słuchawki, rowery oraz domki ogrodowe

Alicja Zboińska

Pierwsza komunia to nie tylko przyjęcie sakramentu, ale i wielkie prezentowe szaleństwo. Przedstawiamy najpopularniejsze tegoroczne upominki dla trzecioklasistów.

W tym roku do Pierwszej Komunii Świętej przestępuje ok. pięć tysięcy łodzian. Do tej uroczystości doskonale przygotowali się właściciele sklepów ze sprzętem elektronicznym, rowerami i zabawkami. Trudno bowiem wyobrazić sobie komunijną uroczystość bez prezentów.

Z roku na rok coraz większą popularność zyskują prezenty elektroniczne. Trzecioklasiści dostaną w tym roku m.in. konsole i aparaty fotograficzne.

- Elektroniczne prezenty dostają zarówno chłopcy jak i dziewczynki - mówi Łukasz Pucek z firmy Sol-Pol, do której należą łódzkie salony Sony. - Obserwujemy, że zainteresowanie elektroniką w okresie komunii rośnie z roku na rok. To taki okres w naszych sklepach, gdy dobrze sprzedają się konsole do gier, aparaty fotograficzne, kamery, a znacznie słabiej telewizory, na które szczególny popyt jest przed świętami i dużymi sportowymi wydarzeniami.

Komunijne konsole, aparaty, słuchawki, rowery oraz domki ogrodowe
Krzysztof Szymczak

Dużym wzięciem w salonach Sony cieszy się nowa konsola - Playstation 4, która kosztuje 999 zł. Nieco droższe są aparaty fotograficzne, ale w ich przypadku wiele zależy od modelu. Łukasz Pucek wskazuje, że popularnością cieszy się model DSCHX90 za 1549 zł oraz DSCRX100 za 1649 zł. Do obu otrzymuje się powerbanki. Kolejnym popularnym prezentem jest kamera - action cam HDRAS50, która może być np. zamocowana na kasku i umożliwia nagrywanie jazdy na rowerze. Urządzenie kosztuje 799 zł, a za 100-250 zł można dokupić dodatkowe uchwyty.

W tym okresie dobrze sprzedają się elektronika, rowery oraz zabawki

Nieco tańszym prezentem są bezprzewodowe słuchawki nauszne, za które trzeba zapłacić od 249 do 449 zł. Do wyboru są modele w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i niebieskim.

Jednym z tegorocznych komunijnych hitów są deskorolki, ale nie te tradycyjne, tylko do balansu ciałem. Należy poruszać stopami, w przeciwnym razie urządzenie się zatrzyma. Można wybierać spośród deskorolek czerwonych, niebieskich, białych lub czarnych. Niezależnie od koloru kosztują ok. tysiąca złotych.

Konsole są kupowane głównie dla chłopców, dziewczynki natomiast otrzymują słuchawki lub tablety. Na droższe upominki składa się często cała rodzina. Zdarza się, że do sklepów z elektroniką rodzice lub dziadkowie przychodzą w towarzystwie dziecka, które ma otrzymać prezent.

- Dzieci szybciej łapią, często są lepiej poinformowane od swoich rodziców - mówi Łukasz Pucek. - Wybierają więc prezent dla siebie, a dorośli za niego płacą. Dzieci kierują się także tym, co dostają ich koledzy ze szkoły.

Prezent na dwóch kołach

Z elektroniką o portfele rodziców trzecioklasistów rywalizują m.in. producenci rowerów i właściciele sklepów z rowerami. W tym roku rowery są częściej kupowane niż w poprzednich sezonach komunijnych.

- To bardzo rozsądny prezent, zarówno dla dziewczynek jak i dla chłopców - mówi Leszek Dudek ze sklepu rowerowego Dynamo w Łodzi. - Dzieci powinny się ruszać, a nie spędzać cały czas przed komputerami.

Dla dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii Świętej rodzice lub cała rodzina wybierają modele z kołami 24-calowymi lub 26-calowymi. Ceny tych mniejszych zaczynają się od 1,1 tys. zł. Leszek Dudek zapewnia, że dobrej jakości są modele w cenie 1,1 - 1,3 tys. zł. Są to modele np. firm Unibike lub Giant. Czasami rodzina decyduje się na zakup droższych rowerów, np. za 2,2 tys. zł. Ceny rowerów z 26-calowymi kołami zaczynają się od 1,4 - 1,5 tys. zł, choć są też znacznie droższe. Część rodziców wybiera bardziej stonowane kolory, inni stawiają na te bardziej krzykliwe.

Komunijne konsole, aparaty, słuchawki, rowery oraz domki ogrodowe
Grzegorz Gałasiński

Po uroczystości zabawa

Choć dzieci, które przystępują do tego sakramentu często uważają się za niemal dorosłe, to ciągle jednym z bardziej popularnych prezentów komunijnych są zabawki. Trzeba jednak przyznać, że nie są to takie zabawki jak zwykle, np. puzzle, lalki, gry czy samochodziki, tylko nieco bardziej skomplikowane akcesoria.

- Generalnie dobrze sprzedaje się to, co jest reklamowane w telewizji - mówi Rafał Pelizg ze sklepu Toysplanet.pl. - Na prezenty komunijne kupuje się w tym roku domki ogrodowe, przeważnie te w cenie od 300 do 500 zł, choć mamy też znacznie droższe modele, np. piętrowe. Na komunię wybierane są nieco droższe prezenty od tych, które są wręczane z innych okazji.

Rafał Pelizg w tym roku zauważył wzrost sprzedaży zabawek, co tłumaczy m.in. wprowadzeniem rządowego programu „Rodzina 500 plus”.

Organizacja Pierwszej Komunii Świętej może zrujnować domowe finanse. Za organizacje przyjęcia komunijnego w restauracji trzeba zapłacić od 70 do 140 zł od osoby. Kilkaset złotych kosztuje zakup garnituru lub sukienki komunijnej. Przynajmniej 50 zł trzeba przeznaczyć na zakup butów. Nie można też zapomnieć o zakupie książeczki z różańcem, które w sumie mogą kosztować ponad 100 zł.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.