Koniec darmowej Nocy Muzeów albo koncertów? Muzealnicy krakowscy będą protestować
Ministerstwo Finansów wydało niekorzystną interpretację przepisów na temat VAT za niektóre usługi. Ucierpią na tym instytucje kultury, organizujące np. Noc Muzeów albo darmowe koncerty. Ale muzealnicy rozważają już, co mogą zrobić
Dotąd obowiązywała zasada, że instytucje kultury mogły w całości odliczyć VAT od wydatków, które „ponoszą na rzecz promocji”, a za takie działanie uznawano Noc Muzeów.
Paweł Gruza, wiceminister finansów – odpowiadając w czerwcu na poselskie interpelacje – zaznaczył jednak, że takie działanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jest to bowiem zarówno promowanie działalności gospodarczej, jak i statutowej. W praktyce oznacza to, że ze 100 proc. odzyskiwanego dotąd podatku VAT instytucje będą mogły teraz liczyć maksymalnie na kilkadziesiąt procent, wyliczone na podstawie tzw. prewspółczynnika, który – w skrócie – pozwala wyliczyć, jaka część poniesionych kosztów towarów i usług, które wynikają z prowadzenia działalności gospodarczej. A to oznacza dla muzeów konieczność pokrycia straty wynikających np. z kosztów mediów, ochrony czy dodatkowo wykorzystanych materiałów, poniesionych na organizację niektórych przedsięwzięć. To z kolei grozi takim imprezom jak bezpłatna Noc Muzeów, darmowym festiwalom i koncertom albo galom promocyjnym.
Czytaj więcej:
- jakie działania promocyjne do tej pory nie generowały dodatkowych wydatków?
- jakie kroki zamierzają podjąć muzealnicy?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień