Szymon Spandowski

Konkurs na zagospodarowanie terenów przy al. Jana Pawła II rozstrzygnięty!

Tak miałby wyglądać punkt obsługi pasażera, czyli pawilon z betonu i szkła zbudowany przed gmachem Harmonijki Fot. Graf. Edyta i Zenon Marciniakowie Fot. Sz. Spandowski Tak miałby wyglądać punkt obsługi pasażera, czyli pawilon z betonu i szkła zbudowany przed gmachem Harmonijki
Szymon Spandowski

Pasażerowie MZK na placu Rapackiego poczekają na tramwaj pod dachem wzorowanym na czaszy radioteleskopu.

Fontanna przy ulicy Kopernika przypominająca nieco pole ryżowe i nowoczesny, nawiązujący do anteny radioteleskopu pawilon przed Harmonijką, który będzie pełnił funkcję punktu obsługi pasażerów - oto dwie najbardziej rzucające się w oczy nowości jakie na teren przy al. Jana Pawła II wprowadzić chcą wrocławscy architekci Edyta i Zenon Marciniakowie. Ich pomysł zdobył największe uznanie jurorów ogłoszonego przez toruński magistrat konkursu na zagospodarowanie obszaru między placem Artylerii Polskiej i wylotem ul. Kopernika. Swoje oferty złożyło w sumie 13 projektantów, gotowe koncepcje przysłało pięć zespołów.

- Każda z tych prac miała w sobie coś ciekawego, tu takich elementów było najwięcej - mówi Piotr Sobociński, prezes toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich i przewodniczący sądu konkursowego, który w poniedziałek ogłosił swój werdykt. - Mała architektura nawiązuje do tej bardziej nowoczesnej strony miasta, mamy tu połączenie z historią, ale są też teleskop i elementy plantarne. Jednocześnie jest tu ucieczka od gotyku. Co widać na przykładzie punktu obsługi pasażera, którego architektura nawiązuje do toruńskiego modernizmu, stanowiąc połączenie z teleskopem i znajdującym się w tle budynkiem Harmonijki.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.