Konsulat na Pasiece był kawałkiem Polski w niemieckim Opolu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Państwowe w Opolu
Krzysztof Ogiolda

Konsulat na Pasiece był kawałkiem Polski w niemieckim Opolu

Krzysztof Ogiolda

Polska miała w Opolu nawet dwie placówki dyplomatyczne. Pierwszy konsulat działał tu w latach 1920–1922 przy dzisiejszej ulicy Książąt Opolskich, drugi – od 1931 do wybuchu II wojny światowej przy ul. Konsularnej.

Pierwszy konsulat opuścił Opole wraz z Komisją Międzysojuszniczą i został usytuowany w Bytomiu. Kiedy w 1931 roku polska placówka wróciła do Opola, znalazła miejsce przy ówczesnej Eichstrasse 1 (ul. Dębowej) w budynku, który – o paradoksie – nosił nazwę Domu Pruskiego (Preussenhaus). Poprzednio mieścił się w nim sierociniec, a nazwa miała jego małym mieszkańcom przypominać o wartości pruskiej dyscypliny, w której byli wychowywani.

  • W sierpniu 1939 roku, po fali prześladowań na mieście, pracownicy praktycznie przestali opuszczać polski konsulat
  • Przed 1 września nie udało się wyjechać pięciu pracownikom konsulatu. Zostali zatrzymani i przewiezieni do Berlina

 

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.