Dariusz Piekarczyk

Koreańskie sieroty w Polsce. Było ich prawie 1,5 tysiąca

Lwówek Śląski (lata 50.). W jednej z uroczystości państwowych biorą udział także Koreańczycy z ośrodka w Płakowicach Lwówek Śląski (lata 50.). W jednej z uroczystości państwowych biorą udział także Koreańczycy z ośrodka w Płakowicach
Dariusz Piekarczyk

W latach 50. XX wieku blisko 1,5 tys. koreańskich dzieci wychowywało się w Polsce. Były to w większości sieroty. Ich rodzice zginęli podczas wojny koreańskiej.

Dzieci pochodziły z Ko­­­reańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, czyli komunistycznej Północy. Najwięcej, ponad 1 tys. małych Koreańczyków, przyjechało w 1953 r. do Pła­ko­wic ko­ło Lwówka Śląskiego na Dolnym Śląsku (obecnie Pła­kowice są częścią Lwó­wka). Małymi Koreań­czy­kami opiekowało się ponad 300 osób.

W jakich warunkach mieszkały dzieci z Korei w Polsce? Co jadły? Jaki los ich spotkał po powrocie do Korei? Poruszający artykuł 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Piekarczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.