Koronawirus w natarciu. Jak się ochronić? Jakie są objawy? Kiedy powinno się nosić maseczkę? Co musisz wiedzieć o koronawirusie?
Na świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 81 tys. osób, a zmarło ponad 2,7 tys. W Unii Europejskiej zarażonych jest 381 osób, 27 zmarło. W Polsce na razie nie mamy potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale to tylko kwestia czasu.
Do czwartku w Polsce z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych było 47 osób, a kwarantanną objęto do tej pory 55 osób. Wykonano ponad 350 badań i wszystkie wykazały wynik ujemny.
Radio Łódź poinformowało w czwartek jednak, że na oddział chorób zakaźnych trafiła kobieta, u której w jednym z testów wykryto koronawirusa.
To pierwszy taki przypadek w Polsce. Kobieta wróciła z Tajlandii. Zbadane zostały u niej 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. Próbki wysłano do Warszawy, gdzie wynik zostanie zweryfikowany.
Koronawirus - co to jest
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Za ognisko koronawirusa uznawane jest chińskie miasto Wuhan w prowincji Hubei. Prawdopodobnie źródłem epidemii był targ ryb i owoców morza, gdzie sprzedawane są też egzotyczne zwierzęta, w tym łuskowce. To właśnie od nich najprawdopodobniej wirusem zaraził się człowiek.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. zakażonych, a do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i śmierć są osoby starsze, z obniżoną odpornością, której towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe, np. nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu oddechowego, nowotwory. W grupie osób zarażonych powyżej 80. roku życia wskaźnik śmiertelności wynosi 14,8 proc.
Jak można się zarazić koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz najprawdopodobniej także drogą pokarmową. Ponieważ przenosi się z człowieka na człowieka zarazić można się przez: bezpośredni kontakt fizyczny; bezpośredni kontakt z kroplami oddechowymi, gdy zarażona osoba kicha, kaszle lub wydycha.
Oznacza to, że wirus może przenosić się z jednej osoby na drugą szczególnie w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach lub w trakcie „bliskich kontaktów” (mniej niż 1 metr).
Źródłem zakażenia może być także pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni, na których wirus może przetrwać przez bardzo krótki czas. Np. zakażona osoba kichnęła na rękę, tą ręką dotknęła klamki, a my zaraz po niej chwyciliśmy tę samą klamkę, po czym dotknęliśmy swoich ust, nosa czy oczu.
Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie koronawirusem, bo on nie jest w stanie przetrwać długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.
Na razie nie ma przeciwko niemu szczepionki. Zapobiegać zakażeniu można w taki sam sposób, w jaki bronimy się przed przeziębieniem czy grypą, której szczyt zachorowań właśnie przypada.
Według WHO najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to:
- kaszel,
- wysoka gorączka,
- duszności,
- płytki oddech.
Do rzadszych objawów zaliczamy bóle mięśni, uczucie rozbicia, bóle głowy i ból gardła. Objawy koronawirusa SARS-CoV-2 są podobne do grypy lub przeziębienia, dlatego zanim wpadniemy w niepotrzebną panikę warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania: 1. Czy w ciągu minionych dwóch tygodni odwiedzałeś któryś z regionów wysokiego ryzyka? Chodzi tu przede wszystkim o Chiny, ale także Singapur, Hongkong, Tajlandię, Koreę Południową lub północne Włochy? 2. Jeśli nie, czy miałeś kontakt z osobami, które odwiedzały któreś z wymienionych miejsc? Pozytywna odpowiedź na jedno z pytań i obecność wymienionych objawów są podstawą do niezwłocznego szukania pomocy.
Wróciłeś z Włoch lub Azji?
Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny publikują na swoich stronach internetowych informację dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w którymś z tych krajów i masz takie objawy: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub ⦁zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w tych krajach, ale nie masz wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia.
Codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Kontrolę można zakończyć, jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy.
Jeżeli jednak w ciągu 14 dni samoobserwacji pojawi się wysoka gorączka, kaszel i duszność to należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.
Z takimi objawami nie wolno iść do lekarza POZ, ani na SOR, bo w ten sposób możemy doprowadzić do rozprzestrzenienia się wirusa.
Sanepid powinny natychmiast powiadomić też osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w północnych Włoszech (lub krajach Azji) i miały tam kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem.
Jak podaje GIS „na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół”.
- Samo przebywanie w terenie, na którym pojawiły się przypadki zakażenia koronawirusem, nie oznacza, że te osoby także uległy zakażeniu. Nie ma więc przeciwwskazań do wychodzenia z domu, choć profilaktycznie lepiej jest unikać dużych skupisk ludności, np. galerii handlowych - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik opolskiego sanepidu.
Myj ręce, myj ręce, myj ręce!
Częste i prawidłowe mycie to podstawowy sposób na uchronienie się przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową, a więc i koronawirusem, ale także wirusem grypy i paragrypy. Zaleca je zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Główny Inspektor Sanitarny. Ogromne znaczenie ma technika mycia, a także czas, jaki poświęcamy na tę czynność.
Bezpieczniej jest stosować mydło w płynie, bo na kostce mydła leżącej w mydelniczce szybko namnażają się bakterie. Dotyczy to przede wszystkim miejsc publicznych. W domu nie ma to większego znaczenia, bo domownicy mają podobną florę bakteryjną. Kostkę po umyciu rąk należy opłukać i osuszyć.
Jeśli nie mamy dostępu do mydła i wody, powinniśmy używać środków na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Na rynku dostępne są żele antybakteryjne w sprayu.
Ręce należy umyć bardzo dokładnie ciepłą wodą (grzbiety, wnętrza dłoni, zagłębienia między palcami i nadgarstki). Mycie powinno trwać 30 sekund. Po umyciu ręce należy dokładnie wysuszyć, bo na wilgotnych rozwijają się drobnoustroje. W domu możemy używać ręczników tekstylnych (należy je często prać), poza domem - ręczników jednorazowych. Nie należy używać publicznych suszarek.
Wychodząc z publicznej toalety, po umyciu rąk nie dotykamy gołej klamki (można chwycić ją przez papierowy ręcznik).
Ręce należy myć jak najczęściej - po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety, przed przygotowaniem posiłku.
Chroń siebie i innych
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. To zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków. Natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce.
Nie kichaj i nie kaszl w dłonie, bo możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość- co najmniej 1 metr - między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Jeśli staniesz zbyt blisko, z wdychanym powietrzem wciągniesz wirusa, który wydostał się z dróg oddechowych chorej osoby.
Nie dotykaj oczu, nosa i ust. Dotykając skażonych wirusem powierzchni, może go przenieść na siebie.
Maski ochronne - dla chorych
Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek na twarz. Używaj ich tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję spowodowaną przez koronawirus, przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem takiej infekcji.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
Osoby zainfekowane powinny bardzo często zmieniać maseczki jednorazowe i prać te wielokrotnego użytku.
WHO nie zaleca używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi.
Atmosferę zagrożenia koronawirusem wykorzystują spekulanci. Maseczki na Allegro podrożały 40-krotnie. Media donoszą nawet o sięgających 400 zł cenach masek, które normalnie kosztują 6 zł. Nie wariujmy, większości z nas maseczki nie są potrzebne.
Wybierasz się w podróż?
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, GIS nie zaleca podróży do Chin oraz Korei Południowej, północnych Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Osoby, które mimo to zdecydują się na wyjazd na miejscu powinny: unikać miejsc publicznych, zatłoczonych, rynków i targów z żywymi i martwymi zwierzętami; unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi; ściśle przestrzegać zasad higieny rąk; jeść tylko w pewnych miejscach i pić wodę butelkowaną z zabezpieczoną zakrętką.
Informacje o tym, co robić w przypadku koronawirusa, można uzyskać pod numerem 800 190 590. Działa całą dobę.