Kosmiczny sukces studentów z Politechniki Świętokrzyskiej
Obiecali ...i słowa dotrzymali. Impuls Team z Politechniki Świętokrzyskiej zwyciężył w zawodach łazików marsjańskich w Starachowicach. Kosmiczny pojazd okazał się najlepszy spośród 35 drużyn z 20 krajów świata. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Łodzi , a trzecia lokata przypadła zespołowi z Toronto.
W zawodach bardzo dobrze zaprezentowała się druga drużyna z PŚk. Łazik studentów z koła naukowego Fula uplasował się na dwudziestym pierwszym miejscu.
"Poziom zawodów jest bardzo wysoki i za każdym razem musimy się coraz mocniej przygotowywać. Przyjeżdża coraz więcej drużyn. Są tutaj drużyny z najlepszych uniwersytetów w Europie, z Azji, USA, Kanady"– mówił podczas zawodów Dawid Pietrala z politechniki.
Triumf kieleckich studentów to zasługa między innymi specjalnej konstrukcji łazika. Przede wszystkim manipulatora, pomagającego precyzyjnie sterować łazikiem, ale także specjalnego systemu do pobierania próbek. Kieleccy studenci jako jedyni zastosowali metodę wbicia wiertła metodą udarową. Pozwoliło to zdystansować konkurentów. Wśród innowacji jest także system do rozpoznawania obrazu. Żeby zdobyć dodatkowe punkty w zawodach, zespół musiał położyć nacisk na autonomiczne wykonywanie różnych czynności przez robota.
To wielki sukces kieleckich naukowców i studentów. Ale jeszcze większa nagroda dopiero przed nimi. Impuls Team pojedzie ze swoim robotem na symulowaną misję kosmiczną do Omanu!
Nagrodę - statuetkę na scenie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wręczył drużynie wicepremier Jarosław Gowin. Jest też druga dobra wiadomość - za rok European Rover Challenge ponownie odbędzie się w Starachowicach. Tak wynika z umowy pomiędzy Europejską Fundacją Kosmiczną a Starostwem Powiatu Starachowickiego!