Krajobraz zarazy. Włoska apokalipsa. Koronawirus obecny jest już we wszystkich regionach
- Jeszcze tydzień temu wszystko wydawało się śmieszne i wyolbrzymione przez media. Teraz zaczynamy widzieć panikę i pustki na ulicach - mówi Opolanka Agnieszka Bakuła, która od czterech lat mieszka we Włoszech. - Niestety ludzie muszą zrozumieć, że trzeba ten okres przesiedzieć w domu i nie wychodzić bez potrzeby. Póki te rady nie dotrą do nas wszystkich, nie będziemy w stanie zablokować tego „domina” zwanego koronawirusem...
W Europie najdramatyczniejsza sytuacja epidemiologiczna jest we Włoszech. Państwo na Półwyspie Apenińskim jest drugim po Chinach krajem z największą liczbą zakażeń koronawirusem oraz liczbą ofiar śmiertelnych.
Włoski rząd poinformował, że do środy, 11 marca zmarło tam ponad 630 osób, a zakażonych było ponad dziesięć tysięcy ludzi. W szpitalach z objawami COVID-19 przebywa ponad pięć tysięcy osób, z czego 877 wymaga intensywnej opieki. Reszta dochodzi do zdrowia w domach. Służby medyczne informują , że udało się wyleczyć 1004 osoby zakażone koronawirusem.
Najwięcej nowych przypadków wciąż potwierdzanych jest w Lombardii na północy kraju, której stolicą jest Mediolan. To właśnie tam wykryto źródło epidemii we Włoszech. Dziś jednak koronawirus obecny jest już we wszystkich dwudziestu regionach Włoch.
W tym tygodniu władze ogłosiły cały kraj zamkniętą strefą. Nieczynne są między innymi restauracje i kawiarnie, a zajęcia w szkołach i uniwersytetach odwołano co najmniej do 3 kwietnia. Bez wyraźnego powodu nie można przemieszczać się po kraju, władze odradzają też przyjazdy Półwysep Apeniński.
A Włochy to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie żyjący w dużej mierze z turystyki. To tam znajdują się najcenniejsze zabytki i wspaniałe trasy narciarskie, co ma spore znaczenie o tej porze roku. I przewrotnie to właśnie te atuty są jedną z przyczyn tej włoskiej tragedii, bo turyści zjeżdżają tam milionami, również z Chin...
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień