WM

Krajowa Administracja Skarbowa od poniedziałku może blokować rachunki bankowe!

Krajowa Administracja Skarbowa od poniedziałku może blokować rachunki bankowe! Fot. KAS
WM

W województwie kujawsko-pomorskim wykryto przekręt na podatku VAT na 37 mln zł. Od poniedziałku Krajowa Administracja Skarbowa może blokować rachunki firm podejrzewanych o wyłudzenia podatku.

Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa posługując się nowym systemem STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej), natknęła się na przekręt w rozliczeniu podatku VAT - poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałek. Kwota wyłudzonego VAT-u sięga 37 mln zł - tyle pieniędzy znajdowało się na zablokowanym przez służbę koncie bankowym.

Zatrzymano też dwie osoby. - Na trop oszustwa wpadli w styczniu 2018 roku wywiadowcy i analitycy z kujawsko-pomorskiej KAS - informuje resort. Podatek był należny z kontraktów na sprzedaż w kraju gazu pochodzącego od unijnego kontrahenta. Aby uniknąć zapłaty VAT, firma rozliczała w deklaracjach fikcyjne zakupy internetowych usług telekomunikacyjnych.

KAS szacuje, że gdyby procederu nie przerwano, straty skarbu państwa sięgnęłyby ponad 83 mln zł.

Transakcje pod nadzorem

Przypadek ten jest pierwszym w województwie, do którego rozwikłania wykorzystano ustawę o systemie informatycznym STIR. Umożliwia on wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową.

Aby uniknąć zapłaty VAT, firma rozliczała w deklaracjach fikcyjne zakupy internetowych usług telekomunikacyjnych.

Zmiany przewidziane w ustawie wprowadzane są już od 13 marca tego roku. Od tego dnia do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i na nowo założonych rachunkach bankowych przedsiębiorców, osób prawnych, a także osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek.

W lipcu skarbówka zacznie dostawać od banków informacje o transakcjach, do których dochodzi na rachunkach.
Blokada na trzy miesiące

Ustawa o STIR dała szefowi Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze jeden oręż. Od poniedziałku na jego żądanie istnieje możliwość blokowania rachunków firm, które mogą być podejrzewane o machlojki na podatku VAT.

Przeczytaj dalszą część artykułu

Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.