Kraków stanie się ,,Miastem Skarbów” w nowym serialu TVP
Kradzież dzieł sztuki i intrygujące kobiety w niezwykłym Krakowie. To wszystko zobaczymy w nowej produkcji Telewizji Polskiej
Akcja 13-odcinkowego serialu kryminalnego rozgrywa się w Krakowie. „Miasto Skarbów” to opowieść o dwóch siostrach, pochodzących z szanowanego krakowskiego domu Wakarów. Pierwsza z nich to historyk sztuki Alicja, w postać której wciela się Aleksandra Popławska. Druga, Ewa – grana przez Magdalenę Różczkę – jest utalentowaną malarką zajmującą się nie zawsze legalnymi zamówieniami dla bogatych kolekcjonerów sztuki.
Alicja rzuca pracę ekspertki w Ministerstwie Kultury w Warszawie i wraca do rodzinnego Krakowa, gdzie zaczyna współpracę z policją, która zajmuje się ściganiem złodziei słynnych dzieł. Tymczasem Ewa to czołowa postać grupy przestępczej, rabująca cenne skarby. Relacje między siostrami nie należą do najbardziej przyjaznych, połączą je tylko interesy. Jedna obwinia drugą o śmierć matki, a sytuację komplikuje bujna przeszłość kobiet.
Pracownie malarskie, muzea, kamienice, międzywojenne wille, a także nowohuckie plenery – to tylko niektóre z lokalizacji, które zobaczymy. Akcja rozgrywa się głównie w Krakowie, w Nowej Hucie i w Wieliczce. Pozostałe sceny kręcone są okazjonalnie w Warszawie i w Wiedniu.
Jak wyjaśnia producent serialu z Propeller Film, Jarosław Boliński, fabuła filmu jest wzbogacona o element egzotyczny – pojawia się meksykańska policjantka Selena, którą gra pochodząca z Armenii Helena Ganjalyan. – Niektóre sceny kręcimy w Nowej Hucie, dlatego że nie chcieliśmy pokazywać Krakowa tylko jako miasta sztuki. Jeden z naszych bohaterów, Max, jest artystą, ale i twardzielem, stąd jego osoba jest osadzona w realiach nowohuckich – dodaje. Producent przekonuje, że głównym zamiarem scenariusza jest pokazanie prawdziwych postaci z krwi i kości.
– Czekamy na pierwsze efekty montażu. Mam nadzieję, że to, ile pracy wkładamy w realizację serialu, będzie widać na ekranie, w scenografii, w kostiumach i w grze bohaterów filmu. To będzie serial dobrej jakości – zapewnia Jarosław Boliński. Wtóruje mu reżyser Marcin Ziębiński, który wyjaśnia, że serial ma pokazać nie tylko piękno małopolskiego miasta, ale też interesującą historię rodziny, przeplataną wątkiem sensacyjnym.
Scenariusz trafił w gust aktorów, którzy mają okazję wcielić się w inne niż do tej pory role. – Postać, którą gram, to osoba z dużym bagażem doświadczeń i przeżyciami, mająca trudne relacje z rodziną i mężczyznami. Jest to inteligentna kobieta, która potrafi w pewnym momencie wybaczać i dążyć do scalenia rodziny. To zupełnie inna postać od tych, które dotychczas grałam, kobieta z pasją, lubi przekraczać granice – mówi Magdalena Różczka, odtwórczyni roli Ewy. Również Adam Krawczuk (policjant Harny) polubił swoją postać i jego charakter.
– Nawet specjalnie przedłużyłem sobie szkolenie z umiejętności korzystania z broni, aby dłużej postrzelać. Jeżeli w prawdziwym życiu nie mogę sobie na coś pozwolić, to przynajmniej na ekranie mogę się na to zdobyć. Taka praca sprawia ogromną przyjemność – twierdzi.
Marcin Bosak gra Maxa, ambitnego malarza, świetnego fałszerza, zawodnika i organizatora nielegalnego ringu na obrzeżach Krakowa. Aktor po raz pierwszy wciela się w taką postać i jak przyznaje, zmotywowało go to do nabycia nowych umiejętności.
– Bardzo się cieszę, że muszę się ,,przymusić” do przebywania ze sztuką, oglądania obrazów i czytania na ich temat, ponieważ są sceny, podczas których muszę malować. Dla potrzeb filmu nadal trenuję boks, aby być w dobrej kondycji fizycznej – mówi.
W serialu zadebiutowała Helena Ganjalyan, która, choć ma na koncie kilka ról filmowych, przyznaje, że jest to jej pierwsza tak duża rola na ekranie. Do tej pory pracowała głównie w teatrze. – Wcielam się w postać energicznej Seleny, która jest komisarzem policji, pracującym dla inspektora Szatnera. Niewiele się dowiadujemy o jej życiu prywatnym – mówi.
Serialowej Selenie partneruje Harny, w którego wciela się Adam Krawczuk. To człowiek do zadań specjalnych, siłowych rozwiązań, z przeszłością.
Fabuła serialu opowiada o bohaterach uwikłanych w historię rodzinną, a ich losy przeplatają się z grą polityczną. Pojawiają się także elementy kryminalne, historyczne i obyczajowe. Widzowie będą mogli obserwować przeżycia bohaterów, ich sposoby radzenia sobie z przeszłością i z osobistymi traumami.
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 17
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto