Kraść zabytki jest coraz trudniej. Dlaczego? Wszystko o tym wie zachodniopomorska policja
Ukazała się najnowsza publikacja zachodniopomorskiej policji dotycząca przeciwdziałaniu przestępczości przeciwko zabytkom. Jej autorem, jak i wcześniejszych wydawanych od kilku lat, jest podkomisarz dr Marek Łuczak.
Tytuł książki, nawiązujący do zorganizowanej w zamku w Pęzinie międzynarodowej konferencji, to „Służby w ochronie dziedzictwa sakralnego i archeologicznego Europy Wschodniej”. W środku wybór bardzo ciekawych artykułów ekspertów od karno-prawnej ochrony zabytków i odzyskiwania dzieł sztuki. Jest też opracowanie najnowszych aktów prawnych po zmianie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w 2017 roku, w tym dotyczący poszukiwań przy pomocy wykrywaczy metali.
Spory dorobek
Dotychczas komenda wojewódzka wydała „Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego” w 2011 r., „Policja w walce o zabytki” ( rok później wydanie drugie i poszerzone), „Utracone zabytki sakralne powiatu polickiego” w 2014 r., „Utracone zabytki sakralne powiatu gryfickiego, kamieńskiego i m. Świnoujścia” (2015 r.), „Służby w ochronie dziedzictwa Europy Wschodniej” (2016 r., po pierwszej konferencji naukowej w Pęzinie, na którą przyjechali specjaliści z całej Europy) i w ubiegłym roku - „Utracone zabytki sakralne powiatu goleniowskiego i stargardzkiego”.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień