Krew w regionie potrzebna, ale nie ma paniki. Można ją oddać choćby dzisiaj w Toruniu
A gdzie? Krwiobus będzie stać dziś między godz. 13 a 17 na Rynku Nowomiejskim, przy pierzei od strony ulicy Królowej Jadwigi.
Dzisiejszą zbiórkę zaplanowano w ramach drugiego etapu tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Organizuje ją PKO Bank Polski. Krwiobus BAHK pojawiał się wcześniej w tym roku już m.in. w Bydgoszczy, a na trasie akcji są jeszcze Katowice, Mońki i Chełmża.
Jak dotąd udało się zebrać około 440 litrów krwi. Najwięcej w Białymstoku (76,5 l) i w Bydgoszczy (43,2 l). Czy Toruń pobije rekord? Tego nie wiadomo. Wiadomo, że będzie próbować.
- Ja na pewno pójdę oddać krew - mówiła nam Julia, mie-szkanka toruńskich Wrzosów. - Robię to 2-3 razy do roku od 20. roku życia. I namawiam wszystkich. Strach ma wielkie oczy, a to naprawdę nic takiego i nie trwa niewiadomo jak długo. W końcu nigdy nie wiadomo, czy kiedyś to właśnie nam nie będzie potrzebna krew. Dobrze, żeby wyrobić w sobie taki nawyk.
Tych, którzy oddają krew regularnie, nie trzeba do tego specjalnie namawiać. Gorzej z tymi, którzy jeszcze tego nie robili. - Cały czas mam obawy, bo całe życie mdlałam na widok krwi. W związku z tym nawet nie wiem, jaką mam grupę - wyznaje Agata, 25-letnia mieszkanka Bydgoszczy. - Ale może w końcu uda mi się przemóc. Chciałabym.
Warto to zrobić, tym bardziej że z zapasami krwi w regionie mogłoby być lepiej. Ale paniki nie ma.
Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy można sprawdzać, czy którejś z grup krwi brakuje.
W tej chwili najgorzej jest z krwią grup A Rh-, AB Rh- i 0 Rh-.
- Sytuacja jest na razie stabilna - uspokaja Lucyna Przyby-lińska z RCKiK. - Co nie znaczy, że nie zachęcamy do odwiedzenia nas i oddania krwi - przede wszystkim minusowej, ale nie tylko. Latem zawsze jest trochę gorzej, bo krwiodawców jest mniej - wyjeżdżają na wakacje, jak każdy. Nie ma jednak powodów do paniki. Zapasów nam nie brakuje, na bieżąco zaopatrujemy w krew szpitale w regionie. Dobrze jednak, by te zapasy były duże, ponieważ w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży również do naszego regionu przyjeżdża wielu pielgrzymów.
Żeby sytuacja w banku krwi w regionie była dobra, każdego dnia krew powinno oddawać około 250-300 osób. Jednak około 20 proc. tych, którzy chcą zostać dawcami, nie może tego zrobić. Dlaczego? Jest kilka czynników, które to wykluczają. Na przykład niedawno przebyty poważny zabieg, wykonany tatuaż, a nawet zwyczajne przeziębienie. Zatem kto może oddać krew? Osoba zdrowa, taka, która ukończyła 18. rok życia i waży co najmniej 50 kilogramów.
Adresy oddziałów RCKiK, w których można oddać krew, znajdą Państwo na www.rckik-bydgoszcz.com.pl.
Oddawanie krwi w pytaniach i odpowiedziach
Jak się przygotować do oddania krwi? | Przede wszystkim trzeba być zdrowym. A oprócz tego:
|
Jak przebiega pobór krwi w przypadku oddania krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy lub w którymś z terenowych oddziałów w naszym województwie? |
|
Jak przebiega pobór krwi w przypadku oddania krwi w mobilnym centrum, czyli w krwiobusie? |
|
źródło: informacje Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy