Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ks. prof. Andrzej Hanich

Ksiądz Alojzy Sitek służył Kościołowi i ojczyźnie

Ksiądz Alojzy Sitek służył Kościołowi i ojczyźnie
Ks. prof. Andrzej Hanich

Znaliśmy się od kilkudziesięciu lat, przepracowaliśmy razem w opolskiej Kurii Diecezjalnej i w radiu diecezjalnym - i przyjaźniliśmy się - ponad 25 lat, stąd zawarta w tym wspomnieniu wiedza o ks. Alojzym Sitku i osobisty charakter tych słów.

Ksiądz Alojzy Sitek urodził się 29 I 1929 w Cisówce w województwie śląskim. Matka Joanna z d. Stacha pochodziła z rodziny górniczej z Pszowa. A ojciec, również Alojzy, był zarówno przed II wojną światową, jak i po wojnie nauczycielem i kierownikiem szkoły. Wcześniej, w drugim powstaniu śląskim walczył z Niemcami w I Pułku Strzelców Bytomskich, a w trzecim po­wstaniu śląskim – w 14 Wodzisławskim Pułku Piechoty. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany do I Pułku Strzelców Podhalańskich, jako porucznik rezerwy Wojska Polskiego brał udział w kampanii wrześniowej.

Wraz z wybuchem II wojny światowej rodzina Sitków pod opieką matki Joanny zmuszona była udać się na tułaczkę. Uciekając przed nacierającymi wojskami niemieckimi, dotarli do Trembowli, gdzie zastała ich sowiecka agresja na Rzeczpospolitą.

Podczas hitlerowskiej okupacji, aby uniknąć wywiezienia na roboty w głąb Niemiec, pracował fizycznie w zakładzie fryzjerskim. Po ukończeniu gimnazjum uzyskał w 1947 r. tzw. małą maturę, a po ukończeniu liceum w 1949 r. maturę wielką. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w opolskim wyższym seminarium duchownym, które uwieńczył przyjęciem święceń kapłańskich z rąk biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego w katedrze w Opolu 20 VI 1954 r.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ks. prof. Andrzej Hanich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.