Kwaśnica na świńskim ryju i wędzonych żeberkach
Gdy widze kwaśnice to kwice, a ocy mi świécą jak znice - śpiewają Paweł i Łukasz Golcowie w swoim przeboju. Ale o tym, że kwaśnica jest najsłynniejszym góralskim przysmakiem, wiedzą nie tylko muzycy z Milówki. Kwaśnicę zjemy w każdej góralskiej karczmie, w każdym zakątku Beskidów. Jak przygotować taką góralską potrawę samemu zdradza Jan Dutka z Beskidzkiego Klubu Kulinarnego, szef kuchni popularnej w Bielsku-Białej Karczmy pod Lotniskiem.
Kwaśnica na świńskim ryju i wędzonych żeberkach
Składniki
1/2 kg świeżej, surowej głowy świni
1 kg wędzonych żeberek
1/2 kg kiszonej kapusty
1/2 kg kwasu z kiszonej kapusty
0,3 kg marchewki
liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, czosnek (doprawiamy wg uznania i smaku)
Sposób przyrządzania
W około 7-litrowym garnku gotujemy wywar z głowy i wędzonych żeberek. Dodajemy przyprawy według uznania. Gotujemy do czasu, gdy głowa i żeberka będą miękkie, czyli ok. 1 godziny. Następnie wyciągamy mięso z wywaru, żeberka kroimy w duże kawałki, mięso z głowy świni obieramy i kroimy. Do wywaru dodajemy lekko posiekaną kapustę i gotujemy ok. 10-20 minut (w zależności od kapusty).
Po tym czasie dodajemy żeberka i mięso z głowy świni. Dolewamy kwas z kapusty i drobno posiekany czosnek. Następnie gotujemy przez ok. 5 minut. Tak przyrządzoną kwaśnicę podajemy z pieczywem lub ziemniakami.
Smacznego.