W piątek zorganizowano Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W Polsce także odbyły się protesty młodych ludzi zaniepokojonych niszczeniem środowiska naturalnego i zmianami klimatycznymi, które za nim idą.
Tak naprawdę problem, który coraz bardziej dotyka nas wszystkich nie jest zjawiskiem nowym. Już od kilkudziesięciu lat obserwowany jest wzrost temperatury na Ziemi, za co w dużej mierze odpowiedzialna jest intensywna działalność człowieka. Coraz większa emisja gazów cieplarnianych jest wynikiem postępującej industrializacji i coraz większego zapotrzebowania na zasoby naturalne.
Wszyscy przyzwyczailiśmy się do pewnego komfortu życia i bez większej refleksji korzystamy z dobrodziejstw techniki, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. W tej pogoni do lepszych warunków życia zapomnieliśmy, że jesteśmy częścią ekosystemu i zachwialiśmy potężnie ten zrównoważony - jeszcze do niedawna - system.
Grabieżcza polityka względem środowiska naturalnego przynosi efekty. Nie trzeba być ekspertem aby to zauważyć i nie trzeba wyjeżdżać w inne miejsca na Ziemi, aby tego doświadczyć. Wystarczy przypomnieć sobie tegoroczne afrykańskie lato w Polsce.
Dobrze, że młodzież zaczyna dostrzegać problem, którego zdają się nie dostrzegać dorośli, albo w imię partykularnych korzyści nie chcą dostrzegać. W Polsce polityka związana ze zrównoważonym rozwojem to temat bardzo zaniedbany.
W Polsce polityka związana ze zrównoważonym rozwojem to temat bardzo zaniedbany. Przykłady - w dalszej części felietonu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień