Laureaci Gdańskiego Biennale Sztuki 2016

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Wlaźlak "Superheroes"
Przemysław Winter

Laureaci Gdańskiego Biennale Sztuki 2016

Przemysław Winter

Martyna Jastrzębska (nagroda jury) oraz Tomasz Wlaźlak (nagroda publiczności) zostali laureatami Gdańskiego Biennale Sztuki 2016.

W biennale uczestniczyło 27 młodych artystów. O przyznaniu nagrody Martynie Jastrzębskiej zdecydowało jury w składzie: Krzysztof Polkowski (rektor gdańskiej ASP), Sławomir Marzec (artysta wizualny) i Monika Weychert Waluszko (kurator, krytyk sztuki). O nagrodzie publiczności zdecydowali widzowie, odwiedzający Gdańską Galerię Miejską przy ul. Powroźniczej, gdzie obrazy, rzeźby, rysunki fotografie i instalacje były wystawiane.

Obie wyróżnione prace wydają się w jednym podobne: ironicznym sposobie opowiadania o rzeczywistości. Instalacja Martyny Jastrzębskiej, zatytułowana „Bajki Starego Kontynentu vol 1” przyciągała na wystawie uwagę dużym neonowym napisem ze słowami „Ody do radości” Fryderyka Schillera, która, z muzyką Beethovena, funkcjonuje dzisiaj jako hymn Unii Europejskiej. Słowa o „braterstwie” w instalacji Jastrzębskiej zostają ironicznie podważone.

Obiekty „Superheroes” Tomasza Wlaźlaka to kilka „automatów do gry”, z zainstalowanymi prostymi aplikacjami, pozwalającymi na „grę” w żywot ojca Pio czy hinduskiego guru Sathya Sai Baby. „Superheroes” świetnie grają kontrastem pomiędzy głęboką tematyką i infantylną formą.

Laureatami poprzednich edycji Gdańskiego Biennale Sztuki byli Dorota Nieznalska, Elvin Flamingo oraz Zuza Golińska.

Przemysław Winter

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.