Legia Akademicka jak siły Sparty. Sukces projektu MON na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Najpierw teoria, później poligon

Czytaj dalej
Fot. Aneta Żurek
Piotr Subik

Legia Akademicka jak siły Sparty. Sukces projektu MON na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Najpierw teoria, później poligon

Piotr Subik

Trzysta osób bierze od końca stycznia udział w zajęciach odbywających się na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie w ramach Legii Akademickiej. To program przeszkolenia wojskowego dla studentów, stworzony w MON za rządów byłego już ministra Antoniego Macierewicza.

- Trzystu było też Spartan; mam nadzieję, że nasi studenci nie „polegną” jak oni, że nie zabraknie im zapału - śmieje się dr Przemysław Wywiał z Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej, koordynator Legii Akademickiej na Uniwersytecie Pedagogicznym. I co dodużego zaangażowania studentów w zgłębianie wiedzy wojskowej nie ma żadnych wątpliwości.

- Jestem pod wrażeniem, bo niektóre zajęcia potrafią przesiedzieć bez zadawania pytań, a podczas tych są bardzo aktywni. Część z nich przyznaje, że liczy na pracę w wojsku czy Straży Granicznej, ale większość uważa to za przygodę, dodatkowe doświadczenie, które można wpisać w CV - tłumaczy dr Przemysław Wywiał.

Czytaj więcej:

  • Na czym polega szkolenie teoretyczne
  • Jak długo trwa szkolenie poligonowe
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.