Legionella w szpitalnej wodzie

Czytaj dalej
Radosław Konczyński

Legionella w szpitalnej wodzie

Radosław Konczyński

Bakteria legionelli pojawiła się w malborskim szpitalu. Pacjenci są bezpieczni, nie było zachorowań. Szpitalna spółka musiała poprawić instalację wodną.

Bakteria legionelli wywołuje legionelozę, zwaną też chorobą legionistów, najczęściej w postaci zapalenia płuc. Chociaż malborski sanepid uspokaja, że w tym powiecie jeszcze nigdy nie odnotowano przypadków zachorowań. Tak jest również w obecnym przypadku.

Obecność legionelli w szpitalu wykryła rutynowa kontrola inspektora sanitarnego, ale nie z powiatowej, tylko z wojewódzkiej stacji. Lecznica jest zarządzana bowiem przez spółkę należącą do samorządu powiatowego, a placówki podległe starostom sprawdza Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Pierwsze badanie odbyło się na początku czerwca. Przedstawiciel WSSE pobrał pięć próbek ciepłej wody użytkowej. W dwóch z nich stwierdzono przekroczenia norm legionelli: na oddziale chirurgii było 371 jednostek bakterii, a na oddziale dziecięcym - 4400 jednostek na 100 ml wody. Wojewódzki inspektor sanitarny wydał decyzję zakazującą używania pryszniców pediatrii. A to dlatego że legionella najgroźniejsza jest w postaci aerozolu wodnego.

- 22 czerwca pobrano dwie próbki wody, w jednej z nich stwierdzono przekroczenia na oddziale dziecięcym powyżej 100 jednostek na 100 ml wody

- wyjaśnia Anna Obuchowska z WSSE w Gdańsku.

To nie pierwszy przypadek legionelli pojawiającej się w instalacji wodnej w obiektach w Malborku. W tym roku borykał się z nią Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, który dwukrotnie musiał zamknąć największą w mieście pływalnię. Za pierwszym razem poradzono sobie, przegrzewając instalację ciepłej wody do temperatury 70 stopni, w której bakterie legionelli giną. Problem wrócił w czerwcu - tym razem zastosowano urządzenie mieszające z wodą dwutlenek chloru, mający bardzo dobre właściwości dezynfekujące. Basen jest już czynny.

Malborski szpital też już wykonał prace poprawiające jakość wody, wykorzystując z kolei generator nadtlenku wodoru i wykonując tzw. przegrzewy termiczne sieci.

Wojewódzki sanepid dał kierownictwu szpitala czas do końca lipca na poprawę jakości wody na pediatrii.

- Problem z legionellą występuje cyklicznie w każdym szpitalu, gdzie są stare instalacje wodne. Obecnie doprowadziliśmy je do lepszego stanu i wyniki wody powinny być lepsze - mówi Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia.

Oddział dziecięcy funkcjonuje normalnie. Pacjenci nie mogą jedynie korzystać z pryszniców, ale jak nam wyjaśniono w szpitalu, mają dostęp do bezpiecznej, bieżącej wody.

Radosław Konczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.