Małgorzata Oberlan

Lekarka z prokuratorskimi zarzutami sfałszowania dokumentacji i poświadczenie nieprawdy. Przyznała się do winy

Bartosz Pilitowski, prezes CWP: - Z wokandy obywatelskiej może skorzystać każdy, zapraszając obserwatorów Fot. Sławomir Kowalski Bartosz Pilitowski, prezes CWP: - Z wokandy obywatelskiej może skorzystać każdy, zapraszając obserwatorów
Małgorzata Oberlan

Pacjentki nie zbadała, ale dopisała jej zaburzenie „po uważaniu”. Potem nieprawdę poświadczyła w piśmie do sądu. Czy poniesie za to konsekwencje?

Psychiatra, przyjmująca w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Toruniu jest lekarką z wieloletnim doświadczeniem. Możliwe, że po prostu zgubiła ją rutyna. Tak czy inaczej, według Prokuratury Rejonowej Toruń Centrum Zachód dopuściła się przestępstwa umyślnego: sfałszowania dokumentacji i poświadczenia nieprawdy (art. 270 i 271 Kodeksu karnego).

„Bo tak uważałam”

Pani doktor w karcie pacjentki rozszerzyła rozpoznanie o schorzenie, bo „tak uważała”. Tak przynajmniej tłumaczyła to w prokuraturze.

- Uczyniła to bez zbadania pacjentki. Następnie to niezgodne z prawdą rozpoznanie powieliła w piśmie, kierowanym do Sądu Rejonowego w Toruniu. Wobec chorej toczyło się bowiem postępowanie wykroczeniowe i sąd potrzebował informacji o jej stanie zdrowia - mówi prokurator Bartosz Wieczorek z Prokuratury Centrum Zachód.

Toruńscy śledczy zarzucili lekarce o dwa wspomniane czyny (art. 270 i 271 Kk), zagrożone karą do 5 lat więzienia. Ale do sądu skierowali też pod razu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.