Lekarze rezydenci ze Szczecina masowo złożyli wypowiedzenia. Chcą pracować bez nadgodzin
Około 170 lekarzy rezydentów ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej i z ul. Arkońskiej złożyło wypowiedzenia umów. Chcą pracować zgodnie z kodeksem pracy.
- Lekarze rezydenci z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 oraz Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zdecydowali się walczyć o prawo do pracy w wymiarze 48 godzin tygodniowo, zgodnie z kodeksem pracy - mówi Michał Bulsa, wiceprzewodniczący Koła Młodego Lekarza ORL w Szczecinie oraz wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. - Obecnie są oni pozbawieni prawa do takiej decyzji z powodu posiadania odrębnej umowy cywilnoprawnej na pełnienie dyżurów medycznych. Jest to rozwiązanie wątpliwe prawnie i sprzeczne z kodeksem pracy. Zgodnie z kodeksem pracy nie można posiadać jednoczasowo umowy o pracę i umowy zlecenia na pełnienie tych samych czynności medycznych.
Jak się okazuje, po wielu tygodniach rozmów nie doszło do porozumienia pomiędzy lekarzami rezydentami a dyrekcjami szpitali.
- W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ul. Unii Lubelskiej umowy zleceń na dyżury medyczne wypowiedziało 150 lekarzy rezydentów, co stanowi zdecydowaną większość oraz w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wszyscy lekarze zatrudnieni przy ulicy Arkońskiej - czyli 35 lekarzy rezydentów - dodaje Bulsa. - W części SPWSZ w Zdunowie lekarze rezydenci pełnią dyżury z etatu. Mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia, z którego oprócz lekarzy i dyrekcji będą zadowoleni pacjenci. To oni są najważniejsi dla lekarzy. Pacjent chce być leczony przez wypoczętego i nieprzepracowanego lekarza. Przepracowanie stanowi zagrożenie dla pacjentów i lekarzy. Mamy nadzieję, że wzorem Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach uda się wypracować kompromis korzystny dla obu stron. Wzorem wspomnianego szpitala trzeba postawić na jakość leczenia a nie liczbę przepracowanych godzin.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień