Leopold Kozłowski. Klezmer z partyturą w sercu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Paweł Gzyl

Leopold Kozłowski. Klezmer z partyturą w sercu

Paweł Gzyl

W listopadzie zeszłego roku zaprzyjaźnieni z Leopoldem Kozłowskim artyści urządzili mu w teatrze Variete uroczyste obchody jego setnych urodzin. Zaśpiewali wtedy dla niego wszyscy krakowscy wokaliści i wokalistki, którzy wykonywali z nim jego klezmerskie pieśni.

Była m.in. Katarzyna Jamróz, Halina Jarczyk, Emilia Klimczak, Kamila Klimczak, Andrzej Róg i Renata Świerczyńska. Publiczność usłyszała „Rodzynki z migdałami”, „Aweniu Malkejnu”, „Memento Moritz”, „Gdy jedna łza”, „Drzewka Kazimierza” i wiele innych.

Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to ostatnia okazja do takiego wspólnego śpiewania.

- Leopold był moim mistrzem. Uczyłam się od niego miłości do muzyki. Znał dokładnie każdą nutę - i wymagał od nas, abyśmy śpiewając trafiali w nią bez błędu. Wsłuchiwał się uważnie i wychwytywał najdrobniejsze błędy. Dlatego próby trwały godzinami. Ale nikt z nas sobie tego nie krzywdował. Bo efekty tego było słychać na koncertach. Dzisiaj obudzona w środku nocy potrafiłabym zaśpiewać wszystkie pieśni, których mnie nauczył, bez żadnego błędu - wspomina Kamila Klimczak, która przez lata współpracowała z Leopoldem Kozłowskim.

Czytaj więcej o historii Leopolda Kozłowskiego.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.