Hanka Sowińska

Listy ojca i syna. Z obozu w Bydgoszczy i w Kozielsku

Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11 Fot. http://www.cantoria.home.pl Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11
Hanka Sowińska

Rodzina Raczkowskich padła ofiarą dwóch zbrodniczych systemów. Tadeusza zabili Niemcy, jego syna Janusza - sowieci. Ich listy pisane z obozów wzbogacą zasób Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

- Ta dokumentacja ma olbrzymie znaczenie, także dlatego, że dotyczy bydgoszczan. Takich materiałów jest niewiele. Dotąd nie mieliśmy żadnej korespondencji z obozu w Kozielsku, ani z obozu na ul. Artyleryjskiej - mówi Eugeniusz Borodij, dyrektor bydgoskiego archiwum.

Pięć kartek zapisanych ładnym charakterem pisma. Teksty, choć kreślone ołówkiem, mimo upływu prawie 80 lat są czytelne. W nich ogromna wiara - bo nadawcy trzech grypsów i dwóch listów żyją i mają wielką nadzieję, że z ich bliskimi nic złego się nie dzieje.

O czym Tadeusz Raczkowski pisał w grypsach? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.