Los zetknął ich w Bydgoszczy w przełomowych styczniowych dniach 1920 roku. Jakie były dalsze losy Wolffa, Maciaszka, Butlera i innych?
Dwa najważniejsze dni dla Bydgoszczy sto lat temu to 20 i 22 stycznia 1920. W pierwszy z tych dni do miasta weszły pierwsze oddziały wojska polskiego, w drugi - oficjalnie Bydgoszcz została przyłączona do Polski.
Kluczowymi chwilami dla powrotu Bydgoszczy do Polski przed stu laty było podpisanie 19 stycznia wieczorem umowy o przekazaniu miasta polskim władzom administracyjnym, wkroczenie wojsk polskich następnego dnia i uroczyste przejęcie miasta przez Rzeczpospolitą, do którego doszło 22 stycznia.
Cztery ważne dni
Bohaterami pierwszego z tych wydarzeń byli ostatni niemiecki burmistrz Bydgoszczy, Hugo Wolff i pierwszy polski prezydent miasta, Jan Maciaszek. "Patronował" temu wydarzeniu Melchior Wierzbicki, prezes Polskiej Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz i obwód nadnotecki.
Następnego dnia pierwszym oddziałem wojska polskiego, witanym z wielkim uniesieniem, był oddział saperów pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera, który został później mianowany pierwszym polskim komendantem miasta. Główne siły w postaci 6 pułku strzelców wielkopolskich dotarły do Bydgoszczy w samo południe, a dowodził nimi mjr Bernard Śliwiński, jeden z bohaterów powstania wielkopolskiego.
Pierwszym oddziałem wojska polskiego, witanym z wielkim uniesieniem, był oddział saperów pod dowództwem ppłk. Witolda Butlera.
Z dalszej części artykułu dowiesz się:
- w jakich okolicznościach nastąpiło oficjalne przyłączenie Bydgoszczy do Polski
- jak potoczyły się losy bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Bydgoszczy
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień