ID

Ludzie sukcesu uhonorowani z okazji wielkiego jubileuszu Torunia

Ludzie sukcesu uhonorowani z okazji wielkiego jubileuszu Torunia
ID

Prezentujemy laureatów plebiscytu „Współczesny Torunianin Stulecia”, którzy uhonorowani zostali podczas sobotniego wielkiego balu stulecia.

Kultura
Krystyna Szalewska-Gałdyńska

Toruńska malarka, graficzka, rysowniczka, która podczas swojej 50-letniej pracy artystycznej była wielokrotnie nagradzana.
Prace pani Krystyny znajdują się w zbiorach wielu muzeów i bibliotek w Polsce i zagranicą, m.in. w zbiorach watykańskich czy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.
Toruń jako rodzinne miasto artystki jest tematem jej licznych dzieł plastycznych. Prace, które Krystyna Szalewska ofiarowała rozmaitym toruńskim instytucjom, są obecnie ozdobą wielu wnętrz architektonicznych, sakralnych i świeckich w naszym mieście.

Nauka
Prof. Jan Tajchman

Urodzony w Krośniewicach w rodzinie nauczycielskiej. W 1953 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, a w roku 1962 został absolwentem kierunku konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na UMK wykładał m.in. historię technik budowlanych z elementami materiałoznawstwa, konserwację i restaurację zabytków architektury, inwentaryzację zabytków architektury. Z inicjatywy Jana Tajchmana powołano na UMK w latach 70. XX wieku studia zaoczne z zakresu konserwatorstwa, a w roku 1996 także konserwatorskie studia podyplomowe.
Zainteresowania badawcze prof. Jana Tajchmana objęły złożoną problematykę historyczną i konserwatorską zabytków architektury. Do jego bardzo ważnych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie (razem z prof. Marianem Arszyńskim) dokumentacji do wniosku o wpis starówki Torunia na Listę Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
W ciągu ponad 50 lat pracy na UMK prof. Jan Tajchman pełnił ważne funkcje administracyjne. Za swoją działalność naukową, artystyczną, konserwatorską i pedagogiczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.
Został uhonorowany między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodą Roku 1989 Stowarzyszenia Architektów Polskich, papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” oraz nagrodą GKZ i PKN ICOMOS im. Profesora Jana Zachwatowicza, a także medalami „Thorunium” i „Za zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze.

Sport
Ryszard Olszewski

Reprezentant AZS Toruń przez 16 lat - całą karierę zawodniczą. Od 1956 roku do zakończenia kariery był kapitanem drużyny. W roku 1953 debiutował w reprezentacji Polski. Karierę reprezentanta zakończył po dziesięciu latach.
Ryszard Olszewski rozegrał 120 meczów w reprezentacji Polski, był czterokrotnym uczestnikiem mistrzostw Europy w koszykówce. Ukoronowaniem kariery był start w igrzyskach olimpijskich w 1960 roku w Rzymie.
Ryszard Olszewski został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Gospodarka
Jarosław Józefowicz

Jest rodowitym torunianinem, absolwentem Wydziału Włókienniczego Politechniki Łódzkiej i Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od 1991 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA. Z toruńskimi „opatrunkami” związany jest od 1978 roku. Z jego inicjatywy 10 lat później TZMO przeszło jedną z największych prywatyzacji pracowniczych w kraju. Firma zaczęła intensywną działalność eksportową, m.in. na rynki Europy Środkowej i Wschodniej.
Zarządzane przez Jarosława Józefowicza Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA w ciągu zaledwie kilkunastu lat z lokalnego producenta przekształciły się w firmę o zasięgu globalnym. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, których od prawie 40 lat prezesem pozostaje Jarosław Józefowicz, są dziś jednym z największych pracodawców w mieście i stanowią symbol jego gospodarczego rozwoju i sukcesu. Przez wiele lat swojej działalności na rynkach międzynarodowych TZMO stały się ambasadorem Torunia na świecie.
Pod kierownictwem prezesa Józefowicza firma angażuje się bardzo aktywnie w działalność społeczną poprzez Fundację „Razem zmieniamy świat”, organizując cenione Międzynarodowe Konferencje Opieki Długoterminowej, Międzynarodowy Turniej Tenisowy Kobiet Bella Cup, Międzynarodową Ligę Piłki Nożnej Osób Niepełnosprawnych Seni Cup czy wspierając kulturę i patronując międzynarodowym wydarzeniom odbywającym się w Toruniu, takim jak Bella Skyway Festival czy fesiwal filmowy Tofifest.

Oświata
Alojzy Lech Kowalski

Urodzony w Grębocinie. Do polskiej szkoły poszedł w 1945 roku. Od tamtej pory związał się z nią na zawsze.
Alojzy Lech Kowalski swoją pracę zawodową rozpoczął po maturze, w 1952 roku, jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w miejscowości Czarne Błoto w powiecie toruńskim.
W sierpniu 1958 r. władze oświatowe zaproponowały 25-letniemu Alojzemu Kowalskiemu kierownictwo w sąsiedniej szkole w Józefowie. Dzięki usilnym staraniom Alojzego Kowalskiego szkoła stała się wkrótce wizytówką wsi.
W sierpniu 1963 r., po pięciu latach wyrzeczeń i ciężkiej pracy na rzecz rozwoju szkoły i integracji środowiska, Alojzy Kowalski otrzymał kolejną propozycję objęcia stanowiska kierownika szkoły - tym razem w Cierpicach. Wystąpił on wtedy z inicjatywą budowy nowej szkoły w czynie społecznym, realizowanej w ramach akcji „1000 Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Kolejnym etapem pracy Alojzego Kowalskiego było pełnienie funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu przy ulicy Osikowej, a w latach 1982-1984 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu. Grudzień 1984 roku to czas, kiedy powierzono mu stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu.
Po 46 latach pracy zawodowej, w 65. roku życia, Alojzy Kowalski przeszedł na zasłużoną emeryturę. W uznaniu zasług wieloletniej pracy został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Nordowej, Złota Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zdrowie
Dr Bohdan Dowbor

Urodził się w Wilnie, gdzie ukończył szkołę podstawową. Po ukończeniu kursów tajnego nauczania otrzymał w 1945 roku. świadectwo dojrzałości. Brał czynny udział w ruchu oporu.
W 1950 roku ukończył wyższe studia na Wydziale Lekarskim uniwersytetu w Łodzi. Dyplom lekarza uzyskał w styczniu 1952 roku. W kwietniu 1952 roku rozkazem Ministra Obrony Narodowej, wbrew własnej woli, został wcielony do wojska. Jako zawodowy oficer został przydzielony do jednostki wojskowej w Toruniu, gdzie przez ponad dwa lata pracował jako wolontariusz, a następnie asystent na oddziale chorób wewnętrznych Szpitala Wojskowego w Toruniu.
W 1968 roku został mianowany ordynatorem oddziału wewnętrznego II Szpitala Miejskiego im. Kopernika w Toruniu. Funkcję tę pełnił do czasu przejścia na emeryturę, czyli do końca 1994 roku.
Pełnił funkcje prezesa Bydgosko-Toruńskiego Towarzystwa Internistów Polskich. W 1967 roku zorganizował w toruńskim szpitalu salę wyposażoną w elektroradioskop polskiej produkcji ze stałym dyżurem pielęgniarskim, co było „prototypem” intensywnego nadzoru kardiologicznego.
W styczniu 1968 roku wraz z dr Marią Skrzypek przeprowadził pierwszą udaną akcję reanimacyjną w przypadku migotania komór w zawale serca przy wykorzystaniu czeskiego defibrylatora. Dr Bohdana Dowbora należy uznać jako niekwestionowanego twórcę - ojca toruńskiej kardiologii.
Został odznaczony między innymi Brązowym Medalem „Siły zbrojne w służbie Ojczyzny”, Srebrnym Krzyżem Zasług, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ID

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.