Ludzkie filtry - nerki „pod lupą”
Nerki to parzysty narząd w kształcie fasoli o masie około stu gramów każda. Są one głównymi strukturami układu moczowego i to one oczyszczają nasz organizm z toksyn.
Oprócz nerek w skład układu moczowego wchodzą moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa. Jednym z podstawowych zadań nerek jest usuwanie toksycznych produktów przemiany materii poprzez filtrowanie krwi oraz wydalanie ich z organizmu w postaci moczu. Każda nerka składa się z jednego do trzech milionów nefronów. Mocz poprzez moczowody przechodzi do pęcherza moczowego. Stąd przez cewkę moczową jest wydalany na zewnątrz. Przez obie nerki przepływa w ciągu doby około 1500 litrów krwi, z której wskutek procesu filtracji wytwarza się w kłębuszkach około 150 litrów pierwotnego moczu. Zwrotne wchłanianie w kanalikach nerkowych zatrzymuje 99 procent składników moczu pierwotnego. W rezultacie nerki mimo ogromnej pracy filtracyjnej wydalają na dobę tylko około 1, 5 l moczu ostatecznego. Poza oczyszczaniem krwi i wydalaniem nadmiaru wody z organizmu zadaniem nerek jest: regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej, utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, produkcja hormonów wpływających na ciśnienie krwi (renina) i wytwarzanie krwinek czerwonych, metabolizm.
Najczęstsze choroby nerek - ich objawy, przebieg i leczenie. To warto wiedzieć!
Zakażenia nerek i dróg moczowych
To najczęstsze choroby układu moczowego. Przebiegają one pod postacią odmiedniczkowego zapalenia nerek i zapalenia pęcherza moczowego. Objawami pierwszego są: gorączka, ból w okolicy lędźwiowej, dreszcze, bóle brzucha - lub przebiega ono bezobjawowo. Objawami zapalenia pęcherza są: częste i bolesne oddawanie moczu, któremu towarzyszy pieczenie, bolesne parcie na pęcherz, bóle dołem brzucha. Objawom tym może towarzyszyć gorączka, a w moczu duża ilość leukocytów (ropomocz), krwinek czerwonych (krwinkomocz) i w niewielkich ilościach białko.
Zapalenie kłębuszków nerkowych
Ostry lub przewlekły stan zapalny drobnych naczyń krwionośnych kłębuszków. Występuje najczęściej u dzieci i młodych ludzi. Towarzyszy mu z reguły białkomocz i krwinkomocz oraz nadciśnienie. Przewlekłe postaci zapaleń kłębuszków z reguły prowadzą do ich postępującego zniszczenia.
Nerczyca lub zespół nerczycowy
Spowodowana jest nadmiernym przepuszczaniem białka przez ściany naczyń krwionośnych kłębuszków, co powoduje utratę białek krwi do moczu. Najczęstszym objawem nerczycy są masywne obrzęki kończyn dolnych, okolicy lędźwiowej i powiek, a także gromadzenie się płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze) i jamie opłucnowej (przesięk opłucnowy).
Nefropatia cukrzycowa
Polega na uszkodzeniu nerek i postępującej niewydolności w przebiegu wiele lat trwającej cukrzycy insulino zależnej.
Kamica nerkowa
Może być przyczyną niedrożności układu moczowego wywołanej najczęściej obecnością kamienia w miedniczce, moczowodzie lub pęcherzu moczowym. Kamienie - wapniowe, moczanowe lub struwitowe (fosforowo¬amonowo- magnezowe) - mogą przejściowo lub trwale zablokować odpływ moczu, doprowadzić do zniszczenia nerki lub zakażenia. Objawami kamicy jest silny ból (kolka nerkowa), zaburzenia w oddawaniu moczu (bezmocz), gorączka.
Torbielowatość nerek (wielotorbielowate zwyrodnienie nerek)
Zaliczana do wad rozwojowych nerek, polega na występowaniu w nerkach cystowatych tworów, które z biegiem czasu doprowadzają do ciężkiego uszkodzenia miąższu nerki, zakażenia, nadciśnienia i niewydolności. Inne wady rozwojowe nerek i układu moczowego polegają na nieprawidłowej budowie lub braku nerki, wstecznym odpływie moczu z pęcherza moczowego do moczowodów, nieprawidłowej budowie pęcherza moczowego, zwężeniu na różnych poziomach układu moczowego. Następstwem zastoju moczu bywa często wodonercze.
Nowotwory nerek i pęcherza moczowego
Przebiegają bezobjawowo. Ich pierwszym objawem jest najczęściej krwiomocz. Rozpoznane późno - źle rokują Wielu chorobom nerek towarzyszy nadciśnienie, będące często pierwszym objawem ich uszkodzenia.