Maj 1945: w Kołobrzegu broń składa garnizon z Bornholmu

Czytaj dalej
Fot. Studio Historyczne Huzar
Łukasz Gładysiak

Maj 1945: w Kołobrzegu broń składa garnizon z Bornholmu

Łukasz Gładysiak

Wczesnym rankiem, 9 maja 1945 r. sześć radzieckich jednostek z desantem opuściło port w Kołobrzegu kierując się ku Bornholmowi. Zajmowanie wyspy, przy wsparciu duńskiego ruchu oporu i biernej postawie niemieckiego garnizonu, trwało około 15 godzin.

Niemiecka okupacja Wyspy Bornholm trwała od wiosny 1940 r. Miejsce to było dla Kriegsmarine o tyle istotne, że pozwalało sprawować niemal nieskrępowaną kontrolę nad żeglugą bałtycką; w krótkim czasie zbudowano tam zatem lotnisko oraz infrastrukturę umożliwiającą stacjonowanie łodzi podwodnych. W schyłkowym okresie II wojny światowej wyspa stała się także istotnym punktem przerzutowym dla uchodźców ewakuowanych z terenów zagrożonych przez Armię Czerwoną, przede wszystkim Prus Wschodnich oraz dawnych Inflant.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gładysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.