Małopolscy lekarze nie chcą pracować dłużej i nie wrócili na dyżury

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Iwona Krzywda

Małopolscy lekarze nie chcą pracować dłużej i nie wrócili na dyżury

Iwona Krzywda

Porozumienie rezydentów z resortem zdrowia nie zachęciło małopolskich lekarzy do powrotu do dodatkowych obowiązków.

Protest lekarzy zorganizowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL teoretycznie zakończył się tydzień temu. Młodzi medycy dogadali się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i zaapelowali do kolegów po fachu, by ci w miarę możliwości wrócili do dodatkowych obowiązków, z których zrezygnowali w ramach akcji wypowiadania tzw. klauzuli opt-out, czyli dobrowolnych zgód na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu do tej pory na dłuższe dyżury zdecydował się jednak tylko...jeden z ponad stu lekarzy rezydentów i specjalistów, którzy od początku roku skrócili czas swojej pracy.

– Mamy nadzieję, że apele organizatorów protestu odniosą skutek i lekarze ponownie zdecydują się na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu, co pozwoli na unormowanie działalności szpitala i zmniejszenie kolejek do leczenia planowego – mówi prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Czytaj więcej:

  • Czy porozumienie zawarte pomiędzy rezydentami, a resortem zdrowia rozwiązuje wszystkie ptoblemy?
  • Czy szpitale są zmuszone przesuwać część planowych zabiegów?
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.