Malta Festival Poznań skacze w wiarę. Wieża Gargamela runie na placu Wolności

Czytaj dalej
Fot. Lambert de Jong
Sebastian Gabryel

Malta Festival Poznań skacze w wiarę. Wieża Gargamela runie na placu Wolności

Sebastian Gabryel

28. edycja poznańskiego Malta Festival rozpocznie się już za niecały miesiąc. Tym razem organizatorzy przygotowali aż 200 wydarzeń pod hasłem „Skok w wiarę”. Na mieszkańców czekają spektakle, koncerty, filmy i działania miejskie. Jednym z nich będzie spektakularne zburzenie kartonowej repliki „wieży Gargamela”, która przez kilka dni będzie budowana na placu Wolności.

Festiwal rozpocznie się od wywrotowego projektu francuskiego artysty sztuk wizualnych Oliviera Grossetête'a, który zaprosi poznaniaków do wspólnego budowania 20-metrowej, kartonowej kopii kontrowersyjnej „wieży Gargamela”, kilka lat temu dobudowanej do Zamku Przemysła. Po stworzeniu budowli, zostanie ona efektownie zburzona.

– Skok w wiarę, skok w nieznane, jest prawdziwą definicją sztuki. Jeśli tworzysz sztukę, musisz udać się w nieznane – powiedział o tegorocznym idiomie Jan Lauwers, jeden z kuratorów festiwalu, twórca słynnego kolektywu teatralnego Needcompany. Oprócz niego imprezą pokierują Grace Ellen Barkey i Maarten Seghers.

W ramach Malty będzie można zobaczyć wiele odważnych spektakli. Zaliczyć do nich można zarówno sztukę Lauwersa pt. „Wojna i Terpentyna”, jak i przedstawienia młodych twórców, takich jak reżyserka Lisaboi Houbrechts, która wspólnie z belgijską grupą Kuiperskaai, zaprezentuje mistyczne widowisko „1095”. Nie obędzie się też bez minimalistycznej opery „The Moon” tajemniczego projektu MaisonDahlBonnema.

Jednym z najważniejszych gości festiwalu będzie Stefan Hertmans. Gandawski pisarz spotka się z czytelnikami w ramach cyklu rozmów, połączonych z premierowym, inscenizowanym czytaniem jego dramatu „Antygona w Molenbeek” w reżyserii Anny Smolar. Niemniej ważnym punktem w programie będzie premiera spektaklu inspirowanego powieścią „Mesjasze” węgierskiego prozaika György Spiró. Sztuka o tym samym tytule, wyreżyserowana przez Anetę Groszyńską, to efekt współpracy organizatorów z sosnowieckim Teatrem Zagłębia. Ponadto, w ramach forum Malty, rozmowę z autorem przeprowadzi Adam Michnik. Gośćmi spotkań będą również Anna Czerwińska, Ludwik Dorn czy Zbigniew Mikołejko.

The Moon - projekt grupy MaisonDahlBonnema
K. Schubert Podczas festiwalu zabrzmią utwory Zygmunta Koniecznego

Równie interesująco zapowiadają się działania w ramach miejskiej sekcji „Generator Malta”, której głównym tematem jest „Zwątpienie w lokalność”.

Twórcy pochylą się nad takimi kwestiami jak rezydencje artystyczne na osiedlach socjalnych czy remonty na terenie Poznania. Nad projektami będą czuwać Adam Martyniak i Karolina Włodek, Arek Pasożyt i Michał Mioduszewski oraz Kamila Wolszczak i Marcin Zalewski.

Festiwal to również koncerty. Na scenie na placu Wolności zagrają m.in. Magdalena Cielecka, Paulina Przybysz oraz zespół Jana Młynarskiego i Marcina Maseckego. W parku im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się finałowy koncert „Konieczny…? Koniecznie!”, podczas którego słynne kompozycje Zygmunta Koniecznego zostaną wykonane w zupełnie nowych aranżacjach przez Orkiestrę Collegium F i zaproszonych solistów. Harmonogram uzupełniają pokazy filmowe Studia Munka i Docs Against Gravity, przegląd projektów poznańskich teatrów oraz program taneczny „Stary Browar Nowy Taniec na Malcie”.

  • Malta Festival 2018
  • Od 15 do 24 czerwca w Poznaniu (różne lokalizacje)
  • Ceny karnetów i biletów: 60 zł, 15 zł.
  • Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać 4 i 11 czerwca w CIM (ul. Ratajczaka 44)

Sebastian Gabryel

Szef działu kultury w dzienniku "Głos Wielkopolski" oraz wydawca internetowy serwisu poznan.naszemiasto.pl. Zajmuję się każdym aspektem (nie tylko) poznańskiej kultury – i to nie tylko tej przez "ą ę". Piszę o tym, co ciekawego w niej piszczy, choć nie ukrywam, że osobiście najbliżej mi do wydarzeń, w których setlista ma znaczenie. Przygotowuję dla Was nie tylko gorące newsy z (wielko)polskiego świata muzyki, filmu, literatury, teatru czy gier, ale rozmawiam też z artystami i przygotowuję zestawienia najciekawszych kulturalnych zjawisk. Maczam też palce w poznan.naszemiasto.pl. Prywatnie? Minimal, IDM, ambient, trap metal i ciężkie rzeczy z przedrostkiem "post-" – tam jestem. Niepoprawny eklektyk muzyczny, binge-watcher i gorliwy prenumerator czasopisma Spotify. Dumny posiadacz maltańczyka i rogatej żaby. Profesjonalizujący się amator miksów, masterów i wszelkiej produkcji szeroko pojętej muzyki elektronicznej w tempie 125 BPM.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.