Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad wirtualną mapą dzikich wysypisk, która pomoże ustalić, gdzie i co najczęściej wyrzucają łodzianie oraz które rejony miasta należy poddać szczególnemu nadzorowi służb miejskich. Projekt powstał z inicjatywy dr hab. Anny Kacperczyk, prof. UŁ z Instytutu Socjologii UŁ. Mapa działa od 1 marca, a zaledwie przez miesiąc łodzianie zgłosili prawie 100 lokalizacji nielegalnych wysypisk!
Łodzianie zgłaszają kolejne lokalizacje
Mapa dzikich wysypisk śmieci w Łodzi została uruchomiona 1 marca. Od tamtego momentu łodzianie mogli pomóc w jej tworzeniu przesyłając zdjęcia dzikich wysypisk na terenie miasta z dokładną lokalizacją miejsca. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców zaledwie w przeciągu miesiąca mapa objęła już prawie 100 lokalizacji! Od 1.03 do 20.03 łodzianie przekazali naukowcom łącznie pięćdziesiąt różnych wpisów do mapy.
Ostatnie dwie lokalizacje dzikich wysypisk śmieci zostały zgłoszone w poniedziałek, 28 marca. Jedna z nich dotyczy ul. Zarzewskiej 13, gdzie na zdjęciach widać dużą ilość gruzu, cegieł i innych pozostałości prawdopodobnie po budowie/remoncie.
Z kolei w niedzielę, 27 marca mieszkańcy zgłosili aż cztery różne lokalizacje m.in. ul. Grabowa nr 23-27, róg ulic Giewont i Ostrołęckiej oraz róg ulic Pomorskiej i Giewont. Na zdjęciach przedstawiających pierwszą lokalizację widać piętrzące się śmieci: stare dywany, worki na śmieci, liczne butelki po alkoholu, pozostałości po meblach.
Najwięcej lokalizacji zgłoszono w poniedziałek, 21 marca w pierwszy dzień wiosny. W tym dniu mieszkańcy zamieścili aż 8 lokalizacji dzikich wysypisk śmieci w Łodzi. Zdjęcia można przesyłać do końca sierpnia na adres dzikiewysypiska@eksoc.uni.lodz.pl.
Zobacz interaktywną mapę klikając TUTAJ