Marek Kukie komisarzem w gminie Ostrowice
W gminie Ostrowice powołany został komisarz.
W piątek premier Beata Szydło podpisała odpowiedni wniosek. Komisarzem w gminie Ostrowice został Marek Kukie, (38-letni członek PiS, mieszkaniec Budzistowa w gminie Kołobrzeg, sołtys swojej wioski, dotychczasowy pracownik referatu gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Gminy w Kołobrzegu).
W tym roku Marek Kukie tymczasowo pełnił funkcję wójta gminy Dygowo, wystartował też w wyborach uzupełniających na wójta, ale wyborów nie wygrał.
Od ponad 10 lat Ostrowice nie wywiązywały się z obowiązku spłaty długów (ponad 35 mln zł na koniec 2015 r.) . Wójt Wacław Micewski korzystał z pożyczek w parabankach, doprowadzając do niekontrolowanego wzrostu zadłużenia. W styczniu premier Beata Szydło podjęła decyzję o zawieszeniu wójta Wacława Micewskiego, Rady Gminy Ostrowice i wprowadzeniu zarządu komisarycznego na dwa lata.
Jednak wójt odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Rozprawa odbyła się po kilku miesiącach. Wójt ją przegrał, ale nadal nie zamierzał składać broni. Pomimo próśb grupy mieszkańców do wójta i radnych, by nie przedłużali procedury, bo to niczego nie da, a zła sytuacja finansowa gminy jeszcze się pogorszy, wójt złożył skargę kasacyjną. W tym czasie nadal pobierał wysoką pensję (około 10 tys. zł), a radni pobierali diety.
We wrześniu sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę odrzucił skargę kasacyjną gminy Ostrowice. Ponieważ wyrok jest prawomocny, już w środę wojewoda przesłał do MSWiA wniosek o ustanowienie komisarza w gminie Ostrowice.
- Funkcja komisarza spełnia wszystkie uprawnienia i obowiązki, jakie ustawodawca przyznaje zarówno radzie gminy, jak i wójtowi w ustawie o samorządzie gminnym - usłyszeliśmy od pracowników Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Co to oznacza?
Komisarz będzie starał się ustabilizować finanse gminy, a ponadto będzie musiał podjąć decyzję co do dalszych losów gminy. Może dojść do zniesienia gminy i przyłączenia jej do innej. Na przykład do Drawska Pomorskiego. Ale równie dobrze gmina może zostać oddłużona, a nowe władze wyłonione zostaną za dwa lata podczas wyborów samorządowych.