Marzenie Piotra? Żeby móc chwycić kubek

Czytaj dalej
Fot. Adriana Boruszewska
Gabriela Bogaczyk

Marzenie Piotra? Żeby móc chwycić kubek

Gabriela Bogaczyk

Ponad rok temu opisywaliśmy historię Piotra Tchórza z Zamościa, który urodził się bez dłoni i jako pierwszy na świecie przeszedł przeszczepienie ręki. Pionierska operacja zakończyła się sukcesem. Sprawdzamy, jak jego życie wygląda teraz.

- Na pewno ludzie inaczej się patrzą. Nie zwracają już uwagi na brak dłoni. Nie ma przykrych uwag, spojrzeń, dziwnych komentarzy. Przez trzydzieści lat zdążyłem się do tego przyzwyczaić i później nawet na to nie zwracałem uwagi. Ten element wizualny jest też znaczący - przyznaje 34-latek z Zamościa.

Piotr Tchórz urodził się bez lewej dłoni. Wspomina, że gdy tylko pojawiła się szansa na odzyskanie ręki, nie mógł z niej nie skorzystać. O możliwości przeszczepienia dłoni dowiedział się z telewizji, gdy wrocławscy specjaliści poszukiwali chętnych bez kończyn do operacji.

Niezwykłość operacji polegała na tym, że do tej pory kończyny górne przeszczepiono osobom, które miały amputowane ręce np. w wyniku jakichś wypadków. Dlatego istniały obawy, że pacjent, który od urodzenia nie ma kończyny, nie będzie zdolny do jej poruszania ze względu na uśpienie jednej z półkul mózgu.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m.in.:
  • czy dziś też zdecydowałby się na skomplikowany zabieg? 
  • jakie myśli towarzyszyły mu przed operacją?
Zachęcamy do czytania! 
Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.