Matura w Lubuskiem była na medal!
Brawo! Nasi maturzyści uzyskali bardzo dobre wyniki na maturze. Lepiej od nich wypadli tylko uczniowie z Mazowsza i Małopolski.
Jak wypadła tegoroczna matura w kraju? Uzyskało ją 79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. W woj. lubuskim wynik ten wynosi 82 proc. i daje nam trzecie miejsce w Polsce. - Cieszę, że kolejny raz nasi uczniowie pięknie zdali maturę. Najlepsze jest to, że z każdego przedmiotu mamy wyniki wyższe o 30 proc. niż średnia krajowa - mówi dyrektor Katolickiego LO w Żarach, Małgorzata Penkal.
- To najlepszy wynik maturalny w naszej szkole od 11 lat! - dyrektor III LO w Zielonej Górze, Zbigniew Kościk, jest bardzo zadowolony. Podobnie jak dyrektor V LO, Kamila Witucka.
W woj. lubuskim do matury przystąpiło 7.622 osób, w tym także ci, którzy chcieli poprawić maturalny wynik z poprzednich lat. Tegorocznych maturzystów było 5.900, aż 4.731 z nich zdało maturę. - To bardzo dobry wynik! - przyznaje dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, Zofia Hryhorowicz. - Nowością w Lubuskiem jest też to, że po raz pierwszy lepszy od Zielonej Góry wynik maturalny uzyskał Gorzów.
Z. Hryhorowicz dodaje, że porównując w okręgu miasta stutysięczne, a więc Szczecin, Koszalin, Poznań, Kalisz, Konin, Piłę, to właśnie Gorzów osiągnął najlepsze wyniki - podkreśla Z. Hryhorowicz. - Wynik północnej stolicy woj. lubuskiego to 87 procent, południowej - to 85 procent. - Patrząc na cząstkowe wyniki, to wynika raczej, że w Zielonej Górze poszło lepiej. Bo np. z matematyki mamy 61,05, a Gorzów - 59,91, z angielskiego - 79,07, a Gorzów - 77,83, z niemieckiego - 76,52, a Gorzów - 75,09 - wylicza Paweł Juraczek, który poprawiał maturę, by zebrać więcej punktów i dostać się na studia - rehabilitację we Wrocławiu. - No, ale dobra, wojenki nie będziemy wywoływać. Najważniejsze, że Lubuszanie stanęli na podium.
Nauczycielka i wychowawczyni byłej klasy maturalnej w I LO w Gorzowie, Anna Kociołek, podkreśla: - Nastroje są cudowne, bo wszyscy zdali maturę. Nasi uczniowie wybrali różne kierunki, nie tylko na politechnikach, ale i medycynę, i kierunki humanistyczne. Jan Łuczka, absolwent I LO w Gorzowie Wlkp., teraz jest pewny, że z uzyskanymi wynikami dostanie się na automatykę i robotykę do Wrocławia. Jego koleżanka Magdalena Sowińska zdecydowała się na zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Głosy zadowolenia słychać także w Zielonej Górze. Joanna Jokś z III LO wybiera się na iberystykę do Gdańska, Anna Dąbrowska - na gospodarkę przestrzenną do Wrocławia, Magda Kapłon - na psychologię do Szczecina, Anna Pudło na ekonomię, ale do Poznania, Agnieszka Wałęga - na dietetykę do Szczecina, Marianna Maślana - na medycynę lub farmację do Poznania lub Lublina.
Paweł Rojek z Siedliska zdradza swoje wyniki: - Najlepiej poszło z angielskiego, 93 proc. z ustnego i 96 proc. z pisemnego! Z innych przedmiotów ponad 80 proc. - opowiada. Wybiera się na zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim, a potem na studia zagraniczne z językiem angielskim. - Mam nadzieję, że uda mi się dostać na germanistykę albo bezpieczeństwo wewnętrzne do Wrocławia lub Poznania - mówi Monika Lisiewicz, absolwentka LO w Nowej Soli. Jej koleżanka Anna Szwinta myśli o finansach i rachunkowości we Wrocławiu lub Poznaniu,
Aleksandra Bryjak z Żar wybiera się do Wrocławia na lingwistykę stosowaną. Maturę z języków zdała śpiewająco. Angielskiego i niemieckiego uczyła się w szkole, hiszpańskiego na własną rękę. Kamila Michalska: - Będę studiować ekonomię na Viadrinie we Frankfurcie nad Odrą. Oskar Pykosz i Alek Czernecki postawili na politechnikę we Wrocławiu.
Dlaczego absolwenci niechętnie wybierają lubuskie uczelnie? Mówią krótko: - Chcemy być dalej od domu. Bo studia to nie tylko wiedza, ale i szkoła życia, nauka samodzielności, odpowiedzialności...
Paulina Eltman z Żar poprawiała wyniki z biologii i chemii. - Cieszę się, bo teraz to spokojnie dostane się na farmację - przyznaje. Tegoroczni maturzyści też mogą poprawiać wyniki. Egzamin pisemny 23 sierpnia! Trzeba tylko złożyć w szkole oświadczenie. W ciągu 7 dni.