Meldunek jest obowiązkowy, ale za jego brak nie ma kary. Od stycznia można także zameldować się przez internet
W tym roku miał być zniesiony obowiązek meldunkowy, ale wycofano się z tego. Ułatwiono natomiast wywiązanie się z tej powinności, umożliwiając nie tylko wymeldowanie, ale i zameldowanie drogą elektroniczną.
– To krok w dobrym kierunku – uważa Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych. – Można to zrobić na stronie obywatel.gov.pl. Trzeba mieć profil zaufany, który jest bezpłatny lub płatny podpis elektroniczny. Formularz meldunkowy został rozbudowany, ale nie jest szczególnie skomplikowany. Należy do niego dołączyć dokumenty w postaci elektronicznej, potwierdzające prawo do lokalu.
Meldunek jest obowiązkowy, ale kary za jego brak nie ma.
– Ludzie narzekają na ten obowiązek do momentu, gdy trzeba wysłać dziecko do przedszkola, czy szkoły i wtedy jest kłopot
– mówi B. Pelczarski. I zaznacza: – Zmiana miejsca zameldowania nie powoduje konieczności wymiany dowodu osobistego.
B. Pelczarski wskazuje na pewną niekonsekwencję ustawodawcy, bo w wielu dokumentach urzędowych wymagane jest podanie miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.
Czy brak zameldowania uniemożliwia otrzymanie emerytury, renty lub kredytu w banku? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień