Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Miasto ma receptę na kumulację roczników w liceach, technikach i branżówkach

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Justyna Wojciechowska-Narloch

Miasto ma receptę na kumulację roczników w liceach, technikach i branżówkach

Justyna Wojciechowska-Narloch

Ponad 5 tys. miejsc w toruńskich szkołach czeka na absolwentów skumulowanych roczników. Najwięcej chętnych przyjmą ogólniaki.

13 maja rozpocznie się rekrutacja chętnych do liceów, techników i branżówek (następcy zawodówek). W skutek reformy przy naborze spotkają się ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek. Będzie ich niemal dwa razy więcej niż normalnie.

- Od wielu miesięcy pracowaliśmy nad stworzeniem oferty, która nie tylko zapewni miejsca wszystkim chętnym, ale także będzie odpowiadać ich preferencjom - mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Dodatkową trudność stanowiło to, że każdy z tych roczników ma inną podstawę programową. Absolwenci gimnazjów i podstawówek nie mogą więc spotkać się w jednej klasie.

Dziś już wiadomo, że w roku szkolnym 2019/2020 w toruńskich szkołach średnich utworzonych zostanie 159 klas pierwszych dla 5.064 uczniów. W liceach będzie to 88 oddziałów, w technikach 51, a w branżówkach -20.

- Zależało nam, by zajęcia w liceach kończyły się najpóźniej o godz. 16, a w placówkach zawodowych o godz. 17 - tłumaczy Katarzyna Nowicka-Skuza, wicedyrektorka Wydziału Edukacji UMT. - Nie braliśmy też w ogóle pod uwagę nauki w soboty. Wiemy, że dla uczniów spoza Torunia , których mamy wielu, byłoby to dużą komplikacją.

Miasto zdecydowało się na takie same terminy rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz pierwszych klas podstawówek. Zgodnie z ustalonym przez urzędników harmonogramem, nabór rozpoczyna się w poniedziałek, 11 lutego, a kończy w piątek, 8 marca punktualnie o godz. 15. Ten czas rodzice będą mieli na złożenie wniosków wraz z wymaganymi dokumentami. Tu warto dodać, że rekrutacja - wzorem ubiegłych lat - będzie elektroniczna.

Wicedyrektor Wydziału Edukacji UM Katarzyna Nowicka-Skuza i prezydent Michał Zaleski
Jacek Smarz Wicedyrektor Wydziału Edukacji UM Katarzyna Nowicka-Skuza i prezydent Michał Zaleski

Punkty od miasta

Zarówno w przedszkolach, jak i w podstawówkach liczba miejsc jest większa niż to wynika z danych demograficznych.

Podstawę przy naborze do przedszkoli miejskich stanowią tzw. kryteria ustawowe, a dopiero potem warunki postawione rodzicom przez gminę. Według tych pierwszych promowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, maluchy samotnych bądź niepełnosprawnych rodziców oraz te z pieczy zastępczej.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.