Miasto od początku marca dezynfekuje place zabaw. Czy będą one otwarte mimo trzeciej fali pandemii?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Paulina Błaszkiewicz

Miasto od początku marca dezynfekuje place zabaw. Czy będą one otwarte mimo trzeciej fali pandemii?

Paulina Błaszkiewicz

Wiosną 2020 roku, gdy w Polsce zaczęła się pandemia place zabaw dla dzieci były wyłączone z użytkowania. Od soboty obostrzenia są większe, ale place zabaw nadal pozostają otwarte. W Toruniu większość z nich została już zdezynfekowana, dlatego dzieci mogą z nich korzystać. Warto jednak pamiętać o zachowaniu zasad higieny.

Miejskie place zabaw w Toruniu są otwierane od 1 kwietnia. Dzieci mogą z nich korzystać do 31 października. Po zimie miejsca zabaw dla dzieci są dezynfekowane, zazwyczaj na krótko przed otwarciem, ale w tym roku wszystko dzieje się wcześniej.

- W roku 2021 przygotowania do otwarcia placów zabaw Gmina Miasta Toruń rozpoczęła już od 1 marca. Przez cały miesiąc prowadzone były przeglądy techniczne, wymiana bądź naprawa wymagających tego sprzętów, jak również dezynfekcja. i sprzątnięcie samych placów zabaw i terenów rekreacyjnych im przyległych - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Toruń: Place zabaw będą otwarte?

Przypomnijmy, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącymi zabezpieczenia placów zabaw i miejsc rekreacyjnych; w czasie epidemii należy czyścić urządzenia detergentem lub przeprowadzać dezynfekcję dopuszczonym do tego środkiem. W ubiegłym roku, gdy rozpoczęła się epidemia, w Toruniu od sierpnia do końca października sprzęty na miejskich placach zabaw były czyszczone detergentem sześć razy w tygodniu, a także raz w tygodniu spryskiwane właściwym środkiem dezynfekcyjnym. Te same zasady będą obowiązywać również w tym roku, chyba że GIS wystosuje nowe zalecenia.

W 2020 roku pod koniec marca place zabaw zostały wyłączone z użytkowania. Był zakaz korzystania z nich. Z kolei dziś nie ma informacji o tym, by dzieci nie mogły się bawić na placach zabaw. Pogoda z dnia na dzień robi się coraz bardziej wiosenna, co zachęca do wyjścia z domu. Od poniedziałku nie będą działać przedszkola i żłobki. Czy w związku z tym place zabaw będą oblegane. Jest taka możliwość. Miasto zapewnia, że place będą w odpowiedni sposób przygotowane dla dzieci.

- Z uwagi na zmieniającą się sytuację epidemiczną, aktualnie trwa nabór wykonawcy prac związanych z dezynfekcją placów zabaw na trzy miesiące - od kwietnia do końca czerwca - dodaje Anna Kulbicka-Tondel.

Trzecia fala pandemii koronawirusa: Pamiętajmy o higienie

Dezynfekcja na placach zabaw to jedno, ale warto też pamiętać o zachowaniu dystansu i higieny. Trzecia fala pandemii dotyka ludzi coraz młodszych, a nawet dzieci. Brytyjską odmianą koronawirusa można zarazić się dziś wszędzie, także na placu zabaw, dlatego nie należy chodzić do miejsc, gdzie przebywa dużo osób. Warto też mieć ze sobą jednorazowe rękawiczki oraz zakładać je dziecku bawiącemu się na placu zabaw. To stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.