Miasto szykuje się na program 500+. Gdzie składać wnioski
Znamy już szczegóły odnośnie funkcjonowania rządowego programu 500+ w Nowej Soli. Gdzie będzie można uzyskać i złożyć wniosek? Na co nowosolanie wydadzą te pieniądze? Sprawdź!
- Przede wszystkim jedzenie, pieluchy oraz ubranka - wylicza szybko pani Katarzyna, mama trójki dzieci: Natalki, Agnieszki oraz Adasia. Kobieta nie ukrywa, że rządowa pomoc bardzo jej się przyda, cieszy się, że państwo w końcu postanowiło pomóc rodzinom wielodzietnym.
- Bardzo się cieszymy z tego programu - mówią nam zgodnie także panie Monika i Agnieszka, które spotkaliśmy wraz ze swoimi dziećmi na spacerze w centrum miasta. Jak zaznaczają, pieniądze na pewno przydadzą im się w wychowywaniu swoich pociech.
Jak z kolei do rządowego programu przygotowane jest miasto? Prezydent Wadim Tyszkiewicz nie ukrywał już na naszych łamach swojej irytacji, związanej ze zrzuceniem kolejnego obowiązku na gminy. Jak opisywał jeszcze niedawno, według niego program 500+ był kompletnie nieprzygotowany. Podkreślał jednak także, że jego samorząd, mimo wszystko, stanie na wysokości zadania.
Dziś znamy już więcej szczegółów odnośnie tego, jak funkcjonować ma to wszystko w praktyce. Przypomnijmy: nad całością czuwać będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który znajduje się przy ul. Muzealnej.
- Przygotowane zostały już dodatkowe pomieszczenia, trwają szkolenia nowo zatrudnionych pracowników, ustalony został harmonogram działań od 1 kwietnia bieżącego roku - wylicza wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. Jak dodaje, miasto czeka jeszcze na dostarczenie programu komputerowego do obsługi wydawania decyzji oraz systemu wypłat.
Co ważne, mieszkańcy muszą liczyć się z tym, że nie otrzymają pieniędzy od razu, już od 1 kwietnia. - Z całą pewnością najtrudniejsze będą „rozruchowe” pierwsze trzy, cztery miesiące - przyznaje wiceprezydent. Jak zaznacza, nie będzie po prostu fizycznej możliwości, aby wydać kilka tysięcy decyzji o wypłacie 500 złotych na dziecko w ciągu pierwszych tygodni obowiązywania nowego programu. W praktyce może to oznaczać, że osoby, które złożą wniosek o dofinansowanie w ramach rządowego programu będą musiały poczekać kilka miesięcy na wydanie decyzji. Oczywiście pieniądze za czas, który trzeba będzie oczekiwać, zostaną wyrównane. - Dlatego też już teraz bardzo proszę naszych mieszkańców o wyrozumiałość i cierpliwość. Proszę o czas potrzebny na przeprowadzenie tej trudnej i czasochłonnej operacji. Jestem przekonany, że jak zwykle pracownicy MOPS staną na wysokości zadania - komentuje J. Milewski.
Po złożeniu wniosku, w MOPS na pieniądze trzeba będzie poczekać dwa, trzy miesiące
Wnioski o pieniądze na dzieci można będzie składać od 1 kwietnia w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych na pierwszym piętrze MOPS. W tym miesiącu godziny urzędowania prezentować się będą następująco: w poniedziałki od 8.00 do 17.00, od wtorku do piątku od 8.00 do 15.00. Szczegóły znaleźć można w ramce wyżej.
Na koniec warto przypomnieć, że w przyszłości siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej może zostać przeniesiona. Miasto już teraz przygotowuje się bowiem do budowy nowego obiektu przy ul. Długiej. Niedawno, wspólnie z radnymi, władze Nowej Soli podjęły pierwsze decyzje, związane z zabezpieczeniem kwoty na stworzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej pod przyszłą inwestycję.
Ta powstałaby jeszcze w tym roku, budowa z kolei, jeśli pozwolą na to środki, może rozpocząć się w roku przyszłym.
Ważne informacje dla mieszkańców
- Tu znajdują się druki:
Druki do wypełnienia można uzyskać: w siedzibie MOPS przy ul. Muzealnej 46 (w sekretariacie, w pokojach pracowników socjalnych oraz w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych na pierwszym piętrze w pokojach 100, 101, 102). Ponadto można je ściągnąć ze strony internetowej miasta: nowasol.pl (zakładka Rodzina 500+). - Składanie wniosków:
Wnioski można składać od 1 kwietnia w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych na pierwszym piętrze. W okresie od 1 do 30 kwietnia będzie to można zrobić w godzinach: w poniedziałki od 8.00 do 17.00, od wtorku do piątku od 8.00 do 15.00.
Wnioski można składać także drogą elektroniczną za pomocą specjalnej strony rządowej: www.empatia.mpips.gov.pl - Kto składa wniosek o świadczenie dla dzieci:
Wnioski może złożyć matka, ojciec opiekun prawny dziecka albo osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.
UWAGA!
Wniosek może dotyczyć tylko tych osób, które wspólnie zamieszkują i pozostają na utrzymaniu wnioskodawcy. Przykład: rodzina pięcioosobowa, w której małżonkowie mają swoje dzieci z poprzednich związków i jedno wspólne, i wszyscy mieszkają razem, będą składali dwa wnioski: matka na swoje dziecko z poprzedniego związku i ojciec na swoje dziecko z poprzedniego związku, a w jednym z w wniosków, któryś z rodziców wpisze ich wspólne dziecko.