Grażyna Antoniewicz

Mierzeja Wiślana powstała w efekcie dialogu trzech żywiołów - wody, ziemi i wiatru

Mierzeja Wiślana to wąski układ wałów wydmowych Fot. Wojciech Woch Mierzeja Wiślana to wąski układ wałów wydmowych
Grażyna Antoniewicz

Mierzeja Wiślana to niezwykła kraina. Powstała w efekcie wielowiekowego burzliwego dialogu trzech potężnych żywiołów - wody, ziemi i wiatru - opowiada kierownik Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” Wojciech Woch.

Z piaszczystego materiału, który prądy morskie znosiły u wybrzeży lądu, pod wpływem wiatru rodziły się wydmy. Jak każdy nowy ląd, zostały one wkrótce zasiedlone przez rośliny i zwierzęta zdolne do przetrwania w trudnych, specyficznych warunkach niestabilnego i zasolonego podłoża.

Zapewne trudna to była walka, ponieważ silny wiatr i fale sztormowe nieustannie modyfikowały rzeźbę mierzei. Jednak za każdym razem roślinność wracała silniejsza i piękniejsza, aż wreszcie zapanował las.

W materiale m.in.:

  • kiedy powstał tam Park Krajobrazowy?
  • jakie zwierzęta tam żyją?
  • Mierzeja Wiślana jest uboga w gatunki roślin?
Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Grażyna Antoniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.